---< Sponsor Bağlantı >---

Fisyon Nedir, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Fisyon Nedir, Fisyonun Özellikleri Nelerdir, Fisyon Hakkında Kısa Bilgi

Doğada bulunan ve en kuvvetli güç olan  Nükleer Kuvvet ile atom çekirdeğinin parçalanmasına Fisyon denilmektedir. Diğer bir ifadeyle Fisyon Kütle numarası büyük olan bir atom çekirdeğinin parçalanarak kütle numarası küçük iki çekirdeğe dönüşmesi olayına fisyon denilmektedir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----
Fisyon Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Fisyon Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Fisyon tepkilerinde radyoaktif elementler kullanılmaktadır. Tepki neticesinde kararsız kalan çekirdekler ve nötron oluşmaktadır. Oluşan bu nötronların her biri yeni bir uranyum atomu ile reaksiyonmaya girmektedir. Bu olay zincirleme olarak devam etmektedir. Fisyon tepkimesi deneylerinde genellikle Uranyum kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise uranyum atomu doğada bulunan en ağır atomlardan birisidir, bir diğer ifadeyle de uranyumun çekirdeğinde çok yüksek sayıda proton ve nötron bulunmaktadır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Fisyon tepkileri kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Eğer bu tepkiler kontrol altına alınmazsa açığa çıkan enerji de büyük bir patlama oluşmaktadır. Buna nükleer bomba yada atom bombası şeklindedir.


- Fisyon Nedir, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 31 Ekim 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Kimya Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Fisyon Nedir, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz