---< Sponsor Bağlantı >---

Firarperest Kitabının Geniş Özeti Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Firarperest Kitabının Geniş Özeti Nasıldır, Firarperest Kitabının Yazarı Kimdir?

Firarperest Kitabının Yazarı: Elif Şafak

Kitap Özetlerini Vermeye Devam Ediyoruz, ünlü yazarımız Elif Şafak‘ ın tanınmış kitabı olan Firarperest Kitabının  özetini kısaca sizler için vermek istiyoruz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Firarperest Kitabının Özeti

Tadına doyum olmayan,  kah kışkırtıcı, kah sakinleştirici ama hep ruhu özgür olan İnsan ki  içindeki semavi özü keşfetmekle yükümlü olmaktadır.   Kendimizi keşfetmek, aşkı keşfetmek, dünyayı keşfetmek, Öteki’ni keşfetmek için çıkmalı insan yola

Sırf  olduğu yere çakılı kalmamak sırf demir attığın koylara zincirleri kırmak ve yeni yerler keşfetmek ,  bilmediğin ve hiç görmediğin  memleketlere ulaşmak, hiç  tatmadığın yemekleri yemek, hiç duymadığın ve hiç sözlerini anlamadığın şarkılarla sarhoş olmak, riziko almak, dağılmak ve dağıtmak parçalanmak ve hasret çekmek  buram  buram, gurbetin tadına bakmak ve kendini yabancının gözüyle  görmek, şaşmak, şaşırmak ve  bir çocuk gözüyle dünya ya bakmak, dünyanın farklılığını,   çeşitliliğine, güzelliğini, acımasızlığını görmek için

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Firarperest Kitabının Özeti

Firarperest Kitabının Özeti

Adam ve kadın, uzun yıllardan beridir evliler. Seviyorlar mı birbirlerini, orası  tam net değil.  Ama hiç eskisi gibi değildir. Önceleri aşları ve sevdaları daha ihtiraslıydı, hasretler daha mı derin di? Hani Sevgilinin zülfünün bir teline ne şiirler yazılırdı hani.  Yeniden  görmek ne kadar çok sevimdirirdi insanları.

Hayatın bir parçasıydı ve anlamıydı  görmeden ve dokunmadan sevmek.  Eskiden harfler daha mı anlamlıydı? Bir mektup yeterliydi aylar süren ayrılıklara ve suskunluklara. Tek bir yemin kafiydı aradaki uzak mesafeleri azaltmaya. Şimdi artık hiçbir şey eskisi gibi değil.  Günümüzde artık kelime bonkörü, duygu pintisi  oldu insanlar, hep bir telaş halindeyiz. O kadar koşuşturma arasında kimsenin durup da duygulara ayıracak zamanı yok artık.

Adam mesleğinde bir hayli yükselmiş, kadın ise çocukları büyütmüştür. Artık ne sıradışı bir heyecan var, ne yeni bir imtihan. Birbirlerine tahammül edemedikleri zamanlar da çok olmaktadır. Aynı çatı altında iki ayrı dünya kurmuşlar kendilerine.  Öyle bir zamanlar oluyordu ki, “Çekip gitsem” diyor adam içinden. ‘Yeniden  başlasam hayata, tazelensem, yenilensem. Kırkından , ellisinden sonra yeni  bir hayata atılanlar var. Ben de henüz geç kalmış sayılmam. Bunca vakit ne karımı ve nede  çocuklarımı incitmemek için her zaman alttan aldım,  artık çocuklar büyüdü, karım da kendine yeter Üstelik te erkek olmanın biyolojik avantajları vardır.

Bir kadın altmış yaşından sonra anne olamaz, fakat  bir erkek altmış,  yetmiş yaşında baba olabilmekte. Kadınlar çocuklarına, torunlarına bağlı kalabilir. Bir erkek bağımsızdır her zaman. Gitmek istersem gidebilirim bugün değil ama belki bir gün.

 

Bazen de  kadın içinden çekip gitsem,  yeniden başlasam hayata, tazelensem ve yenilensem. Hayat kırkından sonra başlıyor asıl. Kadın ancak o yaştan sonra olgunlaşıyor, kendi kişiliğini buluyor. Onca zaman ne kocamı ne çocuklarımı kırmamak için hep alttan aldım.  Şimdi çocuklar büyüdü, kocam da kendine yeter artık.  Hem kadın olmanın bir çok  avantajıda var üstelik .

Erkekler nedense yalnız kalamazlar, ürkerler yalnızlıktan. Hani karanlıktan korkan oğlan çocukları gibilerdir. Oysa ki  kadınlar yalnız yaşayabilirler.  Yalnız ve de bağımsız bir şekilde. Biz kadınlar erkeklerden daha dayanıklıyızdır gitmeli, ama nereye

Ne Erkek gidebilirdi, ne de kadın . Herkes bunların evliliklerin sırrını merak edip soruyorlardı.

Bunca yıldır mutlu bir evlilik yürütmenin sırrını  “karşılıklı sevgi ve saygı” diyorlar dı gülümseyerek.   Günler günleri kovalıyordu. Hep aynı rutin bir hayat.

 

Gitmek ama nereye?   Gitmek ama niye? Yanıtı yok. Aslında varılacak yer bile o kadar önemli değil, çünkü asıl olan gitmek, gidebilmekti asıl olan

Çıkacaksın yollara, git gidebildiğin kadar uzaklar.  Kendimizi keşfetmek, aşkı keşfetmek, dünyayı keşfetmek, ötekini keşfetmek için.

Çakılı kalmadan ve  hep aynı ruh hallerine, çoktan bitmiş, fakat rol yapmayı sürdüren evliliklere, kendini  yenilemeli insan, yeni ilişkiler, ve yeni  devre mülk dahi almamalı insan. Yeniden doğmalı.     Hem belki seneye tek başına çıkabilirsin tatile, kocan ve çocukların olmadan. Yalnız başına Sevmediğin için değil aileni, kendini özlediğinden ve kendini bulmak için.

Yalnız kalmalı ve kendinle sohbet etmeli . Yalnızlık içsel bir hazinedir.  Sırf çakılı kalmamak  içim alışkanlıklardan ötürü demir attığın koylardan uzaklaşmalı.  Uzaklaşmalı, gezip görmeli  bilmediğin memleketleri ve tatmalı hiç yemediğin yemekleri, bir çocuk gibi dünyayı yeniden keşfetmeli.


- Firarperest Kitabının Geniş Özeti Nasıldır? admin tarafından 5 Ağustos 2014 tarihinde , Eğitim,Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Firarperest Kitabının Geniş Özeti Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz