---< Sponsor Bağlantı >---

Fatih Harbiye Kitabının Özeti Nasıldır, Fatih Harbiye Kitabının Yazarı Kimdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Fatih Harbiye Kitabının Özeti Nasıldır, Fatih Harbiye Kitabının Yazarı Kimdir, Fatih Harbiye Kitabı Özeti?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Fatih Harbiye Kitabının Yazarı:  Peyami Safa

Şinasi ve Neriman takriben yedi senedir aynı mahallede, hem de aynı semtte oturan çok iyi iki arkadaştır. Okula beraber gidip geliyorlardı. Üniversite de bile beraberdilerBu arkadaşlıkları yıllar geçtikçe sevgiye dönüşmüştür.  Tanıdıkları ilk karşıt cins birbirleridir. İlk başta ikisi de birbirlerini seviyorlardı.  Bazı geceler Faiz Bey’in evinde saz çalarlar ve sohbet ederlerdi. Herkese bir gün Şinasi ile Neriman’ın evleneceğini düşünüyordu

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Şinasi ve Neriman günlerinin büyük bir bölümünü birlikte geçirmektedirler. Hatta Şinasi akşamları, Neriman’la Darülelhan’dan çıktıklarında dahi onu yalnız bırakmayarak hanelerine kadar gider ve Nerimanların evinde gece geç zamanlara kadar otururdu. Zira Şinasi artık o evin bir ferdi gibiydi, Neriman’ın babası Getiri Bey Şinasi’yi gerçek bir evlat gibi severdi ve onun bir gün kızıyla izdivaç etmesini yürekten isterdi.

Getiri Bey, yaşlı olduğu kır saçları ve sakallarından belli olan, Türk Musikisi düşkünü ve çok iyi ney çalan bir adamdı. Kızı Neriman ve Şinasi de Darülelhan’da müzik eğitimi alıyor, Neriman ud, Şinasi kemençe çalıyordu.

Fakat son günlerde Neriman okula gitmemeye başlamış, yaklaşık yirmi gündür de udunu eline hiç almamışdı. Bu yüzden Şinasi, Neriman’da büyük değişklikler olduğunun farkına varmaya başlayarak derin bir korkuya kapıldı. Hatta çok geçmeden Neriman’daki bu değişikliğin sebebinin , artık yaşadığı ortamdan zevk almayışışı olduğunu anladı. Evet artık Neriman oturduğu mahalle olan Fatih’I beğenmiyor, giydiği giysileri bir daha giymek istemiyordu. Neriman’da zengin bir hayat sürme hayalleri bir hayli güçlenmişti. Bilhassa yeni tanıştığı ve gittikçe ona yakınlaştığını düşündüğü, Beyazıt’ta oturan, zengin bir arkadaşı olan Macit’le sık sık buluşması onun bu arzularını daha da güçlendiriyordu.
Bir gün, Şinasi ve Neriman Darülelhan’dan yeniden birlikte çıkarak yürümeye başladılar. Söz dönüp dolaşıp Macit’in o akşam vereceği partiye geldi. Neriman Şinasi’ye gelmemesini ima edercesine partiye onun gelip gelmeyeceğini sordu. Şinasi’nin Macit’le fazla samimiliği yoktu, yalnızca birkaç sefer karşılaşmışlardı o kadar. Bu yüzden Şinasi o partiye gitme gereğini duymuyordu, ve Neriman’a partiye gitmeyeceğini söyledi. Daha sonra Neriman bir uydurma sebeple Şinasi’nin yanından ayrılarak uzaklaştı. Şinasi’nin içini yiyip bitiren kuşkular daha da şiddetleniyordu.

Şinasi, Neriman’ın aniden ayrılmasının gerekçelerine çeşitli sebepler ararken, yoldan aşağıya doğru yürümeye başladı. Sokağın sonuna geldiğinde Neriman’ın Fatih-Harbiye tramvayını bekliyor olduğunu gördü, gözlerine inanamıyordu. Şinasi kendini, Neriman’ın partiye onsuz gitmiyecegine infatih harbiyeandırmaya çalışırken, onun tramvaya atlayarak uzaklaştığını görmüştü. Şinasi bu gördüklerinden sonra gece geç vakilere kadar dolaştı ve evine dönerken Ürem Bey’lere uğradı. İhtiyar adam hala kızını bekliyordu. Şinasi Neriman’ın partide olduğunu bildiği halde Ürem Bey’i meraklandırmamak için büyük olasılıkla Neriman’ın arkadaşı olan Fahriye Hanım’larda kalmıştır diye konuştu. Şinasi biraz daha oturduktan sonra kalktı ve evine gitti.

Neriman, haneye gece çok geç geldi, geldiğinde onu bekleyen babasıyla merdiven başında karşılaştı ve hızlı bir hamleyle odasına atılarak kapısını kapattı. Bu vaziyet Ürem Bey’i daha da üzmüştü. Sabah olduğunda Neriman Gülter’den babasına akşam Fahriye’lerde olduğunu söylemesini istedi. Gülter odadan çıkar çıkmaz Ürem Bey’in yanına gittikçe Neriman Hanım’ın söylemesini istediği herşeyi söyledi. Ürem Bey Gülter’in anlattıklarını duyğunda deşarj olduğu her halinden belli oluyordu.

Şinasi sonrası gün bir kahvede otururken, Neriman’ın bir arkadaşıyla geçtiğini gördü ama istifini hiç bozmadı tam o sırada bir an için göz göze geldiler ve Şinasi onların yanına gitmek zorunda kaldı. Şinasi kızların yanına geldiğinde hiç konuşmamak için sanki direnmişti. Neriman bu durumdan Şinasi’nin kendinden şüphelendiğini anlamaya başladı.

Aradan bir kaç gün geçtikten sonra, Neriman ve Fahriye yine bir okul çıkışı Beyazıt’a gitmeye karar verdiler. Beyazıt’a geldiklerinde, Neriman Macit’i görebilme ümidiyle Fahriye’yi de yanına alarak lüks bir cafeye girdi. Evet Macit oradaydı ve onları görmüştü fakat Macit’in yanında başka bir bayan vardı, Macit o bayanı yolladıktan sonra Neriman’la Fahriye’nin yanına gitti, uzunca bir sohbetten sonra Macit Neriman’ı Perapalas’ta yapılacak olan bir baloya çağrı etti. Neriman belki gelebilirim diyerek cevapladı, aslında sevinçten uçuyor gibiydi ve ansızın giyicek yeni bir tuvaletinin olmadığı aklına geldi. Yavaş yavaş bu sevinci eleme dönüşmeye başlamıştı, bu babası içinde yeni bir gider olacaktı. Neriman ve Fahriye geç kalacaklarını anlayarak gitmek için ayağa kalktılar, tam bu sırada Macit Neriman’a baloya gelip gelmiyceğini tekrar sordu ve Neriman yeniden aynı cevabı verdi.
Evet partiye tam dokuz gün vardı, Neriman bu dokuz günü çok iyi kullanıp babasına hem baloyu hemde yeni bir tuvalet almak istediğini söylemeliydi. Neriman bir gün bir fırsatını yakalayıp babasına baloyu ve almak istediği tuvaleti anlattı. Ürem Bey gayet yumuşak bir tonla Şinasi’yle gidersiniz ve yeni bir tuvalette alırız diye konuştu.

Neriman, o günlerde Şinasi’nin kendinden bir hayli uzaklaştığını hissetmeye başlamıştı. Aslında uzaklaşanın Şinasi mi yoksa kendisimi olduğundan da pek o kadar emin değildi. Öyle anlar geliyordu ki, Neriman’ın gözü önünden Şinasi’yle paylaştığı mutlu günler gelip geçiyordu, işte bu anlarda Neriman büyük bir ikilem içine düşüyordu. Bir yanda Neriman’ın herzaman yaşadığı hayatın temsilcisi olan Şinasi, diğer yanda da hayallerini kurduğu lüks ve zengin hayatın temsilcisi olan Macit vardı.

Ertesi gün Neriman, baloda giyeceği tuvalet ile ilgili fikir almak için dayısının kızlarının yanına gitti ve Dayızadelerinin evinde anlatılan bir Rus kızıyla alakalı hikaye onu çok etkiledi. Bu hikaye onun kendine gelmesini sağladı, Neriman baloya gitmekten vazgeçti, aslının şark başka bir deyişle Şinasi’nin yanı olduğunun farkına vardı.Sonunda, gence dönmeye karar verir ve aramaya başlar. Büyük uğraşlar sonucu bulur ama genç kabul etmez. Kız bunun verdiği üzüntü ile evine gider ve tabanca ile kendini öldürür.
Hikayeden çok etkilenen Neriman evden izin alarak ayrılır. Kendi evine gelir ve babasına artık baloya gitmek istemediğini ve Şinasi ile evlenmeyi kabul ettiğini söyler..

 

 


- Fatih Harbiye Kitabının Özeti Nasıldır, Fatih Harbiye Kitabının Yazarı Kimdir? admin tarafından 19 Ocak 2014 tarihinde , Eğitim,Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Fatih Harbiye Kitabının Özeti Nasıldır, Fatih Harbiye Kitabının Yazarı Kimdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz