---< Sponsor Bağlantı >---

Etiyopya Tarihi, Coğrafyası Başkenti İle İlgili Bilgi


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Dünya Ülkeleri Hakkında Bilgi vermeye Etiyopya Tarihi, Coğrafyası Başkenti İle İlgili Bilgileri özet ve kısaca sizinle paylaşarak devam etmek istiyoruz.  Afrika Kıtası ülkelerinden olan Etiyopya Eski ismiyle Habeşistan ile ilgili olarak sizlerde merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz. 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Etiyopya veya Etyopya, resmî isimiyle Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti (Amharca: Ityopp’ya Federalawi Demokrasiyawi Ripeblik) Afrika Boynuzu’ nda yer alan büyük bir Doğu Afrika ülkesi. Ülkenin başkenti mahalli dilde “yeni çiçek” mananına gelen Addis Ababa’dır. Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Kenya ve Uganda Etiyopya’nın komşularıdır. Afrikakıtasının ikinci en kalabalık ülkesidir.

Etiyopya, Avrupalı Kökenli olan sömürge güçlerini yenerek ve bağımsız bir ülke olarak kendi egemenliğini savunabilen yegane Afrika ülkesidir. 1945  tarihinde Birleşmiş Milletler’e aza olarak kabul edilen ilk bağımsız Afrika ülkesi oldu. Ülkenin Kızıldeniz süresince uzanan sahil bölgesinin, 1993’te yapılan bir halk oylaması neticeninde Eritre ismini alarak kendi bağımsızlığını ilan ettiğini beyan etmesi ile Etiyopya’nın Kızıldeniz ile olan bağlantısının kesilmesine ve ülkenin bir kara devletine dönüşmesine neden olmuştur.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

sorular-cevaplar

Etiyopya Tarihi Hakkında Bilgi

Daha çok Habeşistan (Köleler Ülkesi) ismiyle bildiğimiz bir ülke olan Etiyopya, oldukça eski tarihlere dayanan bin medeniyettir. Kuruluşunu MÖ 13. asra kadar götürebileceğimiz Etiyopya devleti, 1936-1941 arasındaki Mussolini İtalya’sının istila ve işgal hareketini saymazsak, tarihi boyunca bağımsızlığını savunabilmiş ve Afrika Kıtası’nın kimi Avrupa devletlerince sömürge yapılamamış tek ülkesidir. 1960-1990 seneleri arası ülkedeki Eritre meselesi sebebiyle çatışmalı ve gerginliklerle geçirilmiştir.

Bilim insanları tarafından ülkenin Afar ismi verilen bölgesinde yapılmış olan arkeolojik kazılarda 3 milyon senelik insan iskeleti kalıntılarına rastlanılması, tarihi çağların başlamasından çok önceleri dahi bölgenin, insan toplulukları için bir hayat alanı olarak kullanıldığını gösterir. Etiyopya’dan söz eden ilk tarihi dokümanları takriben MÖ 5000 seneye kadar götürebilmek olasıdır. İlk Çağ’da kuzeydeki Mısır Krallığının yöneticisi olan Firavunların altın, fildişi, tütsü ve köle aramak üzere Kızıldeniz kıyılarını izleyerek bu bölgeye geldikleri sanılmaktadır. Etiyopya topraklarında çağdaş manada ilk kurulan devlet MÖ 8. asırda ortaya çıkan D’mt Krallığıdır. D’mt Krallığı’nın MÖ 1. asırda çöküşü ile birlikte bölgede,yeniden aynı yüz senede Aksum Krallığı ortaya çıktı. Aksum Krallığı giderek güçlenerek hudutlarını Habeşistan dışında bugünkü Eritre, Cibuti, Sudan, Somali ve Arabistan yarımadasında yer alan Yemen’i içine alacak şekilde genişletti.
Renkliwebim & Vikipedi Ülkeler Tarihi ve Coğrafyası Portalı


- Etiyopya Tarihi, Coğrafyası Başkenti İle İlgili Bilgi admin tarafından 18 Ocak 2015 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Etiyopya Tarihi, Coğrafyası Başkenti İle İlgili Bilgi isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz