---< Sponsor Bağlantı >---

Enerjinin Savunumu Nedir, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Enerjinin Savunumu Nedir, Enerji Savunumu Özellikleri Nelerdir?

Yerden belirli bir yükseklikte bulunan bir cisim serbest bırakıldığında yere doğru düşecektir. Bu cisim düşerken hızlanır ve potansiyel enerjisi azalmaya kinetik enerjisi artmaya başlar. Başka bir deyişle cismin potansiyel enerjisi kinetik enerjiye dönüşür.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

​Yerden yukarıya doğru fırlatılan bir cisim ilk atıldığında daha hızlı hareket edecek, yukarıya çıktıkça hızı azalacaktır. Burada da ilk başta kinetik enerji fazla olmasına karşın bu enerji potansiyel enerjiye dönüşür. Bu cismin hızı bir noktada durur ve bu esnada potansiyel enerjisi maksimum noktaya erişir. Cisim yerçekiminin tesiri ile tekrar yeryüzüne doğru hareket eder ve potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür.

Cisim hareket ettiğinde enerjiler birbirine dönüşebilmektedir. Bu enerji dönüşümler sırasında toplam enerji miktarı sabit kalmaktadır. Bu ilkeye enerjinin savunumu ilkesi denilmektedir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Cisim hareket ederken ortamdaki sürtünme ehemmiyetsiz ise ısı şeklinde enerji kaybı olmaz. Ama kinetik enerji artarken potansiyel enerji azalır, potansiyel enerji artarken kinetik enerji artar. Bu iki enerjinin toplamı ise sürtünmesiz ortamda asla değişmez.

Yukarıdaki şekilde bir ipin ucuna asılı olan bir cisim salınıma bırakılmıştır. A noktasından harekete başladığı düşünüldüğünde cisim bu noktada potansiyel enerjisinin maksimum olduğu vaziyettedir. B noktasına gediğinde ise potansiyel enerji asgari, kinetik enerji maksimum düzeydedir. Tekrar C noktasına geldiğinde ise potansiyel enerji maksimum düzeye çıkmıştır. Bu hareketler sırasında toplam enerji sabit kalmaktadır.

 


- Enerjinin Savunumu Nedir, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 12 Ekim 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fen Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Enerjinin Savunumu Nedir, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz