---< Sponsor Bağlantı >---

Enerji Nedir, Enerji Çeşitleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Enerji Nedir, Enerji Çeşitleri Nelerdir, Başlıca Enerji Kaynaklar

Bir cisimde bulunan, bir iş meydana getirmeye yarayan güce “enerji” denir. Akan suda, hareket eden bir cisimde, bir makinede veyahut insanların  iş yapabilmek için güce ihtiyacı vardır. Güç olduğuna göre, bunlarda enerji var demektir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Hareket etme  gibi enerji de Fizik biliminin en ehemmiyetli unsurlarından biri olmaktadır. Enerji, kimyasal  enerjisi veyahutta fizik enerjisi şeklinde olabilmektedir. Bir maddenin yanması, bir kimyasal enerjisi sağlarken, yanma neticesinde olan ısı, ışık birer enerji çeşidi olmaktadır. Ayrıca da fiziksel değişmelerle de enerji meydana gelmektedir.

yenilene bilir enerji

İki çeşit enerji türü vardır.

1) Potansiyel enerji ;

------- Sponsorlu Reklamlar -----

2) Kinetik enerji dir

Taş atarken,  yazı yazarken bir potansiyel enerji vardır.

Kinetik enerji  de, cisimlerin hareket halindeyken meydana gelen enerjidir.  Gerilmiş yay, oku fırlatığı zaman, tüfek patlayınca, saat zembereği boşalınca bunlardaki potansiyel enerji, hareket enerjisine yani Kinetik enerjiye dönüşmektedir.

Enerji şekilleri bir halden öbür hale dönüşebilmektedir. Örneğin kalemi fırlattığımız zaman havada uçmakta olan kalemin bir kinetik bir enerjisi olmaktadır. Kalem düşünce bu enerji potansiyel enerjiye dönüşmektedir. Tekrar alıp  yine atmaya hazırlanınca kalemde  yeniden  kinetik enerji meydana gelmektedir. Odundaki  enerji, odun  yanınca ısı enerjisi haline gelmektedir.

Enerji  Kaynakları Nelerdir?

Bilim alanında ve teknik alanında ilerleme kaydedildikçe  çok farklı enerji  kaynakları meydana gelmektedir. İnsanlar başlangıçta yalnızca natürel ve kolay yollarla enerji ede etmişle

Başlıca Enerji Kaynaklar Gelince

1. İnsan gücü,

2. Hayvan gücü,

3. Rüzgar gücü,

4. Odun, kömür gibi katı yakıtlar,

5. Petrol,

6.Gaz,

7. Su barajları

8. Sıcak su kaynakları,

9. Su buharı,

10. Uranyum madeni,

11. Güneş.

 

 


- Enerji Nedir, Enerji Çeşitleri Nelerdir? admin tarafından 18 Eylül 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Enerji Nedir, Enerji Çeşitleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz