---< Sponsor Bağlantı >---

Elmas Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nerelerden Çıkartılmaktadır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Elmas Nedir, Elmasın Özellikleri Nelerdir, Elmas Nerelerden Çıkartılmaktadır?

Elmas, Dünyada bulunan en sert maddendir. Maddi değeri çok yüksektir.Dünyanın bazı bölgelerinde ve çok nadir olarak çıkartıldığı için parasal değeri çok yüksektir. Elmas Karbon elementinin modifikasyonlarından birisidir.  3547 santigrat derece ısıda eriyebilen elmasın en bariz özelliği yapısının çok sert olmasıdır. Sertlik derecesi 10 olan elmas en yüksek orana sahip olan bir maddedir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Bu yüksek sertlik derecesi sebebiyle, diğer tüm mineralleri çizebildiği manasına gelmektedir. Bu sebeplede, endüstriyel alanda kullanılan bir madde haline de gelmektedir. Bunun yanı sıra da, parlaklığı, sertliği ve ışığı mükemmel şekilde kırması nedeniyle de takı olarak kullanılan en revaçta süs eşyalarının başında gelmektedir ve oldukça da pahalı bir süs eşyasıdır.

Elmas Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nerelerden Çıkartılmaktadır?

Elmas Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nerelerden Çıkartılmaktadır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Elmas, belirli bir sıcaklıkta ve basınçta oluşmaktadır. Elmas oluşumun gerçekleştiği yerler ise dünyanın çekirdeğine yakın olan derinliklerdir. Elmasın takriben 1/3’ü değerli taş statüsünde olup, ziynet eşyası olarak, kalan bölümü da endüstriyel amaçlı kullanılmaktadır.

 Elmas Nerelerden Çıkartılmaktadır?

Elmas, genel olarak dünyada en çok Güney Afrika, Güney Amerika, Endonezya ve Hindistan’dan çıkarılmaktadır. Elmas, da diğer mineraller gibi  nasıl işleniyorsa öyle işlenmektedir. Elmasın toprak altında dağınık olduğu yerler olduğu gibi, maden kayaları da vardır. Bu maden kayalarına borular yollanarak kırılma işlemi yapılır. Çıkarılan balçıklı, kumlu maden iki işlemden geçer. Evvela yoğun bir sıvıda yüzdürülür. Çok ağır olan mineraller dibe çöker. Daha sonra kumlu, çamurlu karışım aşağı yukarıya titreşimle elekten geçirilerek elmasın dibe çökmesi sağlanır. Ayrı bir sistem ile hem kesilmiş hem de parlatılmış hale gelen tek mineral elmastır. Bir hayli elmas minerali spontane pırlanta olacak vaziyettedir. Ama bir bölümü kesilir. Kesilmesi çok dikkat ve titizlik ister.

Elmasın Özellikleri Nelerdir?

Elmas, dünyada bulunan natürel (doğal) madenlerin en sert olanıdır.

Elmas, saf karbondan oluşmuş kristalize bir mineraldir.

Mükemmel bir iletken olan elmas, bu arada ısı yansıtıcısı ve en saydam olan bir maddedir.

Dünyada bilinen en genç elmas takriben 1 milyar yaşında, en yaşlı elmas ise 3,5 milyar yaşındadır.

 


- Elmas Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nerelerden Çıkartılmaktadır? admin tarafından 21 Ekim 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Kimya Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Elmas Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nerelerden Çıkartılmaktadır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz