---< Sponsor Bağlantı >---

Ekonomide Talep Nedir, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Ekonomide Talep Nedir, Neye Göre Belirlenir, Özellikleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Talep deyince aklımıza kısaca  satın alma isteği  gelmektedir. Satın alma arzusunu ve isteğini yansıtmasıdır.Bir isteğin bir arzunun  ekonomi anlamda talep olması için yeterli satın alma gücü  olması gerekir. Alım gücü yüksek olan kişinin araba alma isteği bir taleptir ve aldığı zaman gerçekleşir. Alım gücü olmayan birinin araba almayı düşünmesi ise sadece istektir.

Talep  piyasada alıcının davranışını gösteren bir tür ekonomi terimidir. Alıcının ürünü hangi ücretten olursa olsun ne oranda almak isteyeceğini göstermektedir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Mala olan tüketici talebini göstermekte olan etmenler arasında malın ücreti, bitirici ve rakip malın ücreti, alıcının gelir oranı, hayat tarzı ve alışkanlığı gösterilebilir.

Fiyatla talebin arasında genel olarak bakıldığında negatif ilişki söz konusudur. Malın ücreti ne kadar düşerse alıcısı o oranda artış gösterir.

Bunun sebebi düşük ücretin tüketicilerin alım gücünü artırması ve onlarda rakip olan malın yerine bu ürünün konulma isteği artar.

Lakin bu kaidenin kimi istisnaları söz konusudur. Sahip olunması insana prestij veren veyahut az olan ürünün satışında, ücret çoğaldıkça talepte artış olabilir.

Kıtlık ve savaş gibi dönemlerde, ürünün fiyatı arttıkça talep de artış gösterir zira aynı vakit içinde diğer ürünlerin fiyatı da artar.

Tüketiciler bu vaziyetlerde normalden az fiyat artışı olan ürünleri tüketirler. Bu tür istisnai hallerde fiyat artışına karşı talep de artış gösterebilir.Ekonomide Talep Nedir, Özellikleri Nelerdir

Ürünün işlevini bitirmekte olan bitirici malların fiyatında olan artış ana olan talebi azaltır, azalma ise asal olan mala talebi çoğaltmaktadır. Rakip olan malların fiyatıysa esas olan mala talep arasındaki olan ilişki ile ilgilidir.

Talebin Özelliklerine Gelince
Satın alma isteği  olmalı

Satın alma gücü olmalı

Satın alma isteği  bir zaman veya dönem içinde oluşmalı

Ürünün  piyasası olmalı

Birim fiyatı önceden belirlenmiş olmalı


- Ekonomide Talep Nedir, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 4 Mart 2014 tarihinde , Ekonomi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Ekonomide Talep Nedir, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz