---< Sponsor Bağlantı >---

Ebru Ve Ebru Sanatı Nedir, Ebru Nasıl Yapılır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Ebru Ve Ebru Sanatı Nedir, Ebru Nasıl Yapılır, Ebru Sanatı Hakkında Genel Bilgiler Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Ebru deyince  bekillere “ebru” Denir.

Sanat Olarak Ebru, Su Üzerine Serpiştirilen Sıvı Boyanın Rastgele Bezendiği Şekillerin Ve Bu Şekillere Müdahale Edilmesiyle Meydana Gelen Figürlerin Kâğıda Aktarılarak Sergilenmesidir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Sanat,bir hayli alana dağılmış ve alt dalları olan bir bütündür.Ebru sanatı ise kağıt sanatlarının yalnızca biri.Osmanlı dönemine dayanan ve o dönemin kaidesi olan usta-çırak ilişkisi mevcuttur ebru sanatında. Sanatçının istemi dışında bir hayli olaydan ve vaziyetten etkilenebilir. Renklerin suyla dansı,renklerin uyumu veyahut renklerin uyumu şeklinde adlandırılır çoğu kez ebru. Farsça’da bulut,bulut gibi mananına gelen ebri’den almıştır ismini bu sanat.

Görsel olarak mükemmeller yaratabileceğiniz , her insanda değişik duygular uyandıran ve ülkemizde de bir hayli sanatçı tarafından icra yapılmaktadır Ebru sanatı. Devrin son sanatçılarından Mustafa Düzgünman gerek yapıtları gerekse ardında bıraktığı ve yetiştirdiği çırakları ile dikkat çekmeyi muvaffak olmuştur.  ebru nedir2 ebru nedir1

   Ebru Nasıl Yapılır? Tekne kitreli su ile doldurulur öncelikle,uygun kıvam yakalanır. Hazırladığımız sıvı ince bir tülbent ile süzülür ve bu şekilde temizlenmesi sağlanır. Değişik renklerdeki toprak boyalarımız ezilerek uygun hale getirilir. Bu işlemden sonra olan çamur benzeri boyamıza sığır ödü katılarak 15 gün dinlendirme işlemi yapılır. Bekleme işleminden sonra mamül sulandırma işlemiyle kullanıma hazırdır.

Bir ebru tek seferde yapılabilir bu yüzden dikkat çok ehemmiyetlidir. Hazırladığımız boya, fırça yardımıyla suyun üzerine damlatılır, şekiller oluşmaya başlayacaktır, sonrasında kağıt teknenin üzerine örtülür ve bundan sonra oluşacak şeklimizi beklemek kalır.

Bir ara popülerliğini kaybetmiş olan Ebru sanatı şimdilerde tekrar canlanmaktadır. Özel kurslarla veya devletin ve belediyelerin açmış olduğu kurslarla ebrunun yapımı anlatılmakta ve ebru sanatını öğretmektedirler.


- Ebru Ve Ebru Sanatı Nedir, Ebru Nasıl Yapılır? admin tarafından 5 Mart 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Resim Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Ebru Ve Ebru Sanatı Nedir, Ebru Nasıl Yapılır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz