---< Sponsor Bağlantı >---

Duyum Nedir? Duyum Nasıl Oluşmaktadır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Duyum Nedir, Ne Anlama Gelmektedir, Duyum Nasıl Oluşmaktadır, Duyum Hakkında Kısa Bilgi

Çevremizdeki konuşulan sesleri duyar, çalan müziği dinleriz. Bazen müziğin ritmine kendimizi öyle bir kaptırırız ki bizde şarkı söylemeye dans etmeye başlarız. Kulağımızve duyum dediğimiz olay olmasa bunların hiç birini yapamayız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----
Duyum Nedir?

Duyum Nedir?

Duyum nedir, Nasıl Oluşmaktadır kısaca açıklamak isteriz.

Duyum kısaca ruhi bir olaydır. Dışarıdan gelen sesleri bir uyaran bir uyartının sinirler yoluyla sinir merkezine itilmesi neticeninde meydana  gelmektedir. Duyum kısaca bir reflekstir. Öznel bakımdan ise  az çok bariz bir şuurun ortaya çıkması, alınan izlenimin gelişerek bir algı veya bir imaj haline gelme olayıdır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Duyum dış dünyayı anlama yoludur. İnsanda bulunduğu gibi hayvanda da bulunmaktadır. Sinir sisteminin genel kaidelerine ve sinirlerin özel gücüne göre oluşmaktadır. Ne kadar duyu uzuvu varsa bir o kadar da duyum söz konusudur: görme, duyma, koklama, tatma, dokunma birer duyum olduğu gibi hareket, ısı, acı, haz ve balansla alakalı duyumlar da vardır.

Kulaklarımız olmasa ve bizler gelen sesleri duyup algılamazsak ne yapardır. Yolda yürürken çalan bir kornayı duymazsak çok kötü sonuçlara yol açan bir kazaya sebebiyet veririz. Konuşulanları anlamazsak çevremizle nasıl iletişim kurabilirdik. Kısaca Duyum ve duyu organlarımız sayesinde hayatımızı idare ettirebilmekteyiz.


- Duyum Nedir? Duyum Nasıl Oluşmaktadır? admin tarafından 10 Temmuz 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Duyum Nedir? Duyum Nasıl Oluşmaktadır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz