---< Sponsor Bağlantı >---

Duyu Organlarımız Nelerdir Ve Görevleri


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


  Duyu Organlarımız Hangileridir, Duyu Organlarımızın Görevleri Nelerdir?

Duyu organlarımız olmazsa, ne görebiliriz, ne dokuna biliriz, ne tat alabiliriz. Duyu organlarımız ve Görevleri nelerdir. Kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 Beş Duyu Organımız

1- Kulak

2- Deri

3- Göz

4- Dil

5- Burun

 Burun: Burun koku alma duyusu olan bir uzvumuzdur. Burnumuzla dışarıdan temiz hava, yemek, çiçek, parfüm kokularını almamızı sağlar.Burun kısaca koku alma duyumuzdur. Burnumuz sayesinde kimi zamanlar tehlikeden de savunuruz. Bir yerde bir şey yandığı vakit hemen kokusunu alır ve yangın tehlikesi var ise ona göre tedbirimizi alır, gereken işlemleri yaparız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Deri: Cilt dokunma duyumuzdur. Her hangi bir cismin sert mi, yumuşak mı, pürüzlü ya da pürüzsüz, sıcak mı,veya soğuk mu olduğunu dokunarak ve cildimizle anlarız. Derimiz, ise vücudumuzun elbisesidir. Dışarıdan gelecek olan her hangi bir darbelere karşı vücudumuzu kokur.

 Dil: Dil ise tat alma duyumuzdur.  Dilimizin başlıca görevlerinden birisi konuşmamıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca dilimiz tad alma duyumuzdur. Yemeklerin tadını, tuzunu, lezzetini dilimizle algılar ve dilimizle idrak ederiz.

Göz: Göz görme duyumuzdur. Şöyle bir düşünelim. Gözlerimiz olmasaydı hiç bir şeyi göremeyiz.Gözlerimiz ile etrafımızdaki ve çevremizdeki güzellikleri idrak edip göremeyiz. Bir gülün yada gökyüzünü maviliğini tahtadaki yazıları gözümüz olmasa göremeyiz ve hiç bir şeyi okuyup yazamayız.

Kulak: Kulak ise İşitme duyumuzdur. Kulağımızla etrafımızdaki sesleri rahatça duyabilir, müziğin ritmine göre dans edebiliriz.Yolda giderken arabanın klaksonu nu duyar ve ona göre kendimize bir yol çizeriz.


- Duyu Organlarımız Nelerdir Ve Görevleri admin tarafından 28 Kasım 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Duyu Organlarımız Nelerdir Ve Görevleri isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz