---< Sponsor Bağlantı >---

Duyu Almaçları Nedir, Görevleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Duyu Almaçları Nedir, Görevleri Nelerdir, Duyu Almaçları Hangileridir?

 Duyu almaçları dediğimizde ilk aklımıza gelen kulağımızdır. Aslında bir çok organımız duyu almacı görevini yapmaktadır. Duyu Almacı Nedir, Görevleri nelerdir kısaca açıklamak isteriz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----
duyu-almaclari-nedir

duyu-almaclari-nedir

Etrafımızdaki cisimlerin sesini, rengini, kokusunu, sertliğini, yumuşaklığını, sıcaklığını bunun gibi diğer  özelliklerini duyu uzuvlarımız sayesinde hissederiz. İkazları dış ortamdan alarak sinirlere aktaran, duyu uzuvlarının yapısında bulunan özel hücrelere duyu almaçları isimi verilmektedir.  Değişik duyu almaçlar vardır. İkaz, alakalı almaç tarafından alındığı vakit uyartıya dönüşür. Gelen uyartılar, duyu almaçları sayesinde, duyu-sinir yolu ile beyindeki duyu merkezlerine iletilmektedir.  Bu merkezler, kendilerine erişen uyartı iletinini değerlendirir, iletinin gerektirdiği yanıtı vücudun alakalı bölümlerine gönderir ve bu bölümlerin yanıtı yerine getirmesini kontrol eder. Dış ortamdan ve dışarıdan gelen ikazları algılar ona göre hareket ederiz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 


- Duyu Almaçları Nedir, Görevleri Nelerdir? admin tarafından 25 Nisan 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Duyu Almaçları Nedir, Görevleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz