---< Sponsor Bağlantı >---

Dünyanın Dönüş Şekli Ve Dönüş Hızı Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 Dünyanın Dönüş Şekli Ve Dönüş Hızı Nasıldır, Eksen Hareketi Nedir, Nasıl Olmaktadır?

Dünyamızın Şekli, kutuplardan hafifçe basık, Ekvator’da ise şişkin ve  kendine has bir şekli vardır. Buna geoit denir. Dünya’nın geoit şekli, kendi ekseni çevreninde dönüşü esnasında meydana gelen, merkez kaç kuvvetiyle savrulması neticesi olmaktadır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----
Dünyanın Dönüş Şekli Ve Dönüş Hızı Nasıldır?

Dünyanın Dönüş Şekli Ve Dönüş Hızı Nasıldır?

Dünyamız  batı-doğu doğrultusunda kendi ekseni çevreninde hızla dönmektedir ve bu dönüşle de  24 saatte günlük hareketini bitirmektedir. Bu harekete eksen hareketi de denilmektedir. Bu da dünyanın global şekli dönüş hızında farklılaşmalara sebep olmaktadır. Ekvatorda hız 1670 kilometre/saat olur iken kutuplara gidildikçe hız ise  azalmaktadır. Kutup noktalarında ise sıfır olmaktadır. Bunun neticeninde; de  Güneşin doğma ve batma anı ekvatordan kutuplara uzar. – Aynı meridyen üzerindeki tüm noktalarda mahalli saat aynı olmaktadır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----


- Dünyanın Dönüş Şekli Ve Dönüş Hızı Nasıldır? admin tarafından 3 Ekim 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Dünyanın Dönüş Şekli Ve Dönüş Hızı Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz