---< Sponsor Bağlantı >---

Dünyamızın Katmanları Nelerdir, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Dünyamızın Katmanları Nelerdir, Özellikleri Nelerdir?

Üzerinde yaşadığımız  Dünyamız katmanlardan oluşmaktadır. Bu katman gibi tamamen katı maddelerden oluşmamaktadır. Dünyamız 5 katmandan oluşmuştur. Dünyamızın katmanları nelerdir kısaca açıklamak isteriz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

1-Gözlenebilir Katmanlar;

A- Hava Küre(Atmosfer)
B-Su Küre
C-Taş Küre (Yer Kabuğu)
2-Gözlenemeyen Katmanlar;
A-Ateş Küre(Manto)
B- Ağır Küre (Çekirdek)

------- Sponsorlu Reklamlar -----

dünyamizin-katmanları-nelerdir

1.Atmosfer(Gaz katmanı)

Yerküremizin çevresinde gaz tabakası vardır. Bu ttabakaya,hava küre adı da verilmektedir. Hava kürenin içerisinde, su buharı ve  toz tanecikleri vardır.  Bu gaz tabakasının dünyamızın  etrafını sarmasının  ana nedeni de yer çekimi kuvvetidir. Atmosfer renksiz, kokusuz, tatsız, çok hızlı hareket edebilen, akışkan, elastik, sıkıştırılabilir, sonsuz genleşmeye sahip, ısı geçirgenliği çok zayıf ve titreşimleri belli bir hızda ileten bir yapısı vardır.

Hidrosfer (Su küre)

Dünyamızı saran katmanlardan biriside Hidrosfer (Su Küre) dir. Atmosfer ve litosferin çeşitli yüksekliklerde sıcaklığı ve yoğunluğu nasıl değişiyorsa hidrosferde de derinlere inildikçe suyun soğukluğu ve basıncı artmaktadır. Hidrosferin kimyasal yapısında ki bu etkenler nedeni ise  değişmez,suyun tatlı veya tuzlu oluşuna göre değişir

Litosfer (Yer Kabuğu)

Bütün canlılar Litosfer (Yer Kabuğu) dediğimiz bu tabakada yaşamaktadır. Bu katman ise  taş ve topraktan meydana gelmektedir. Litosferin (Yer Kabuğunun) kalınlığı tahmini olarak 60 km’dir. Ancak bu kalınlık her yerde aynı beraber bazı  yerlerde değişmektedir. Litosfer Tabakası  (Yer kabuğu), okyanusların diplerinde incelmekte,  kara olan yerlerde  ve özellikle  de dağlarda daha kalın olmaktadır.

Pirosfer(Magma)

Mağma yer kabuğunun altında bulunan ve sıcak sıvı içeren doğal maddeye denilmektedir. Mağmanın hacmi tahmini  olarak %60 oranında katı maddeler içermektedir. Magma nın yapısı ise  silisyum ve magnezyum bileşiklerinden oluşmaktadır.

Barisfer (Çekirdek)

Çekirdek  yerküremizin  merkezini oluşturmaktadır. Yaklaşık olarak 2900 km derinlikten başlar ve yerin merkezine kadar gider. Kalınlığı ise tahmini  3400 km. Çekirdekte ise demir, nikel gibi yoğunluğu büyük olan maddeler bukunmaktadır. Çekirdeğin sıcaklığı ise  4000oCnin üstünde olduğu tahmin edilmektedir.


- Dünyamızın Katmanları Nelerdir, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 2 Haziran 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Dünyamızın Katmanları Nelerdir, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz