---< Sponsor Bağlantı >---

Domates Tohumunun Ekimi Ne Zamandır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Domates Tohumunun Ekimi Ne Zamandır, Domates Tohumu  Ne Zaman Ekilmelidir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

İlk bahara merhaba demeye sayılı günler kaldı. İlk baharın gelmesiyle birlikte bağ ve bahçe işleride yavaş yavaş başladı. Bunlardan biride tohum ekmektir. Domates tohumu ne zaman ve nasıl ekilir diye merak ediyorsanız işte cevapları

Domates nebatı sıcağı ve de güneşi en çok seven bir sebze türdür. Elbette ki bitkinin yetişebilmesi için evvela tohumdan canlanması, fide haline gelmesi gerekmektedir. Aslına bakılırsa tohumdan domates fidesi yetiştirmek son derece zahmetlidir ve bir o kadar da zor bir iştir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Domates tohumunun ekim vakiti genel olarak ilkbaharın başlangıcındadır. Hava sıcaklığı ise 13 derece ila 15 derece arasında değişkenlik göstermesi gerekmektedir. Başka bir deyişle her bölgede tohumdan fide yetiştirmek . Bu nedenle Akdeniz abuhavası veyahut mikroklimal Akdeniz abuhava şartlarının olduğu arazilerde yapılabilmektedir.

Elbette tohumdan yetiştirilen fidelerin daha sonradan yerlerin değiştirilmesi, seyreltilmesi gerekDomates Tohumunun Ekimi Ne Zamandırmektedir. Fideler yetiştikten bir müddet sonra artık meyve verecek düzeye gelecektir. Mevsim de yaza döndüğünden yetişme mekanları da artmaktadır. Dolayısıyla uygun yerlerde yetişmiş fideler daha değişik yerlerde dikilebilmektedir. Sözgelimi Ege ya da Akdeniz bölgelerini sıcak yörelerinde fideler yerlerinden sökülerek, Türkiye’nin bambaşka yerlerine gönderilebilmektedir. Böylelikle Mayıs ayıyla beraber İç Anadolu ya da Doğu Anadolu bölgelerinde dikim işlemleri başlayabilmektedir.

Yaz mevsiminin vazgeçilmez sebzelerinden biridir  domates. Sabah kahvaltısında, salatalarda, her yemeklerde çok rahat kullandığımız domatesleri organik olarak kendimiz yetiştirmek istiyorsak ya domateslerin tohumunu ekerek veya domates sitili alarak bahçemize ekeriz. Bahçede kendi elimizle yetiştirdiğimiz sebze ve meyvelerin yemesinden ziyada ellerimizle toplamak ta bir ayrı güzeldir.


- Domates Tohumunun Ekimi Ne Zamandır? admin tarafından 22 Şubat 2014 tarihinde , Genel,Her Telden kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Domates Tohumunun Ekimi Ne Zamandır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz