---< Sponsor Bağlantı >---

Doğrusal ve Bağıl Hereket Nedir, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Doğrusal ve Bağıl Hereket Nedir, Doğrusal ve Bağıl Hereket’in Özellikleri Nelerdir?

Doğrusal Ve Bağıl Hareket deyince aklımıza; Hareket, Yörünge, Konum, Eğim ve Yer Değiştirme gelmektedir. Hareket, Yörünge, Konum, Eğim ve Yer Değiştirme Nedir Kısaca Açıklamak İsteriz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

   Hareket Nedir?

Hareket : Mmaddelerin yer değiştirmesine hareket denilmektedir.  Fakat  cisimlerin neye ve  nereye göre yer değiştirdiği ve hareket ettiği belirtilmelidir. Mesela araba ile giden birisi araba göre yer değiştirmiyor, ancak yerde duran sabit bir noktaya göre yer değiştiriyordur.

dogrusal

 Yörünge Nedir

 Yörüne : Bir cismin hareket halindeki  izlediği yolun şekline yörünge denilmektedir. İzlenen yolun şekli doğrusalsa  bu harekete doğrusal hareket , daireselse , dairesel hareket denilmektedir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Konum Nedir?

 Konum: Bir cismin, başlangıç noktasından  vektörel uzaklığına konum denilmektedir.  Örneğin  araç nasıl hareket ederse etsin en son durduğu noktadaki konumuna  o noktanın seçilen başlangıç noktasına olan vektörel uzaklık denilmektedir . Bir araç dönüp dolaşıp ilk bulunduğu noktaya gelirse, o aracın konumu sıfır olmaktadır.

 Yer Değiştirme İse

 Yer Değiştirme: Bir cismin iki konumu  arasındaki vektörel uzaklığa konum denilmektedir. Başka bir  deyimle son konum (x2) ile ilk konum (x1) arasındaki vektörel farktır ve son konumdan ilk konumun vektörel olarak çıkarılmasıyla bulunmaktadır.

Eğim Nedir

Eğim ise :  Bir doğrunun yatayla yaptığı açının tanjantı o doğrunun eğimine eşit olmaktadır.

Ayrıca da  eğim dikliğin bir ölçüsüdür.  Diklik artıyorsa eğim de artar diklik azalıyorsa da eğim de azalmaktadır. Eğer diklik sabitse eğim de sabit olmaktadır.

Düşey doğruların eğimiyse  tanımsızdır. Zira tana değerine göre bir sayının sıfıra oranı tanımsızdır.

Birim çemberdeki sinüs ve cosinüs değerlerin işaretinden yararlanılarak eğimin işareti bulunabilir.

Düşey eksende  sağa yatık olan doğruların eğimi pozitif (+)dir.  Sola yatık olan  doğruların eğimide negatif (–) olmaktadır.

 


- Doğrusal ve Bağıl Hereket Nedir, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 13 Ağustos 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Doğrusal ve Bağıl Hereket Nedir, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz