---< Sponsor Bağlantı >---

Doğru Tansiyon Ölçümü Nasıl Yapılmalıdır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Doğru Tansiyon Ölçümü Nasıl Yapılmalıdır, Doğru Tansiyon Nasıl Ölçülmelidir?

Hemen hemen hepimiz tansiyonla ilgili bir şikayetimiz olmuştur ve tansiyon ölçümü yaptırmışızdır. Yada bir yakınımızın tansiyonunu ölçmüşüzdür. Peki ama gerçekten doğru ölçtük mü, Doğru tansiyon nasıl ölçülür kısaca açıklamak isteriz.

İki çeşit tansiyon aleti vardır. Bunlardan biri manuel diğeri de dijital olanıdır. Tansiyon ölçümü en sıhhatli şekilde manuel tansiyon aleti ile ölçülendir. Dijital olan tansiyon aletlerini kullanmak çok  pratik olsa da ama malesef  doğru neticesi göstermeyebilmektedir.

İlk önce tansiyon aletini doğru kullanmasını ve doğru kullandığımızdan emin olalım.  Tansiyonunu ölçeceğimiz kişi en az 10 dakika oturup dinlenmesi gerekmektedir. Hastanın dirsek  dirsek  kısmının hemen üstüne tansiyon aletinin manşon bölümünü takılır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Eğer manuel tansiyon aleti ile ölçeceksek  Steteskobun yuvarlak metal olan kısmı dirsek kemiğinin tam üstünde olan noktanın iç bölümü bölümünü manşon ile kolun arasında  alt bölüme yerleştirilmelidir.  Burada dikkat edeceğimiz husus ise  maşonu çok fazla iç bölüme yerleştirmeyelim.  Tansiyon alerinizin  pompa olan yerini  elinize alıp hava çıkışını önleyen vanayı kapatıp, hava verelim.

Havayı verirken de  manometredeki ibre sıhhatli insanlarda 180, yüksek tansiyonu olan hastalarda 240’a kadar çıkartın.  Maksimum seviyeye gelince de artık kan akışı duracaktır. Steteskobunuzu kulağınıza takıp  ve pompanın ucundaki hava vanasını çok yavaşça açmalısınız.

Manometredeki ibre yavaş yavaş  aşağı inmeye başlamıştır artık. Burada ilk duyduğunuz kalp atış  ses, hastanın büyük  tansiyonunu göstermektedir.  Duyduğunuz bu ses kesilene kadar bekleyin en son duyduğunuz ses ise küçük tansiyonu göstermektedir.

İşte doğru bir şekilde tansıyonu ölçtünüz.
sağlıklı günler dileriz.

 


- Doğru Tansiyon Ölçümü Nasıl Yapılmalıdır? admin tarafından 13 Ağustos 2014 tarihinde , Genel Sağlık,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Doğru Tansiyon Ölçümü Nasıl Yapılmalıdır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz