---< Sponsor Bağlantı >---

Diş Minesi Nedir, Diş Minesinin Görevleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Diş Minesi Nedir, Diş Minesinin Görevleri Nelerdir?

Dişlerimiz olmasa hiçbir yiyeceği rahatlıkla yiyemeyiz. Yiyeceklerin üğütülmesi  ve sindirilmesine yardımcı olan dişlerimizin üzerinde bulunan bir madde olan diş minesi nedir, görevleri nelerdir kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 Diş Minesi Nedir

Dişlerimizin üzerini kaplayan ve  mineral itibariyle zengin, sert ve beyaz diş tabakasına verilen isimdir. Vücutta bulunan en sert maddedir . Diş minesini iyi korumak ve bakmamız lazımdır.

Diş Minesi Nedir, Diş Minesinin Görevleri Nelerdir?

Diş Minesi Nedir, Diş Minesinin Görevleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Diş minesinin zarar görmemesi ne  çok dikkat edilmeliyiz. En çok da dişlerini sıkıştırıp gıcırtırmamılıyız. Asit erozyonuna karşı asitli içecekleri pipetle içilmeliyiz. Diş minesinin zayıflamasına sebep olacak olan asitli içeceklerden uzak durmalıyız.Dişlerin asitli yiyecek ve içeceklere maruz kaldığı her an; asitler diş minesini zayıflatmaktadır. Bu şekilde  de diş minesi mineral kaybetmesine ve çok çabuk  aşınması yol açar. Ayrıca da diş minesi tükürük salgılayarak kaybettiğimiz minerallerin yerine yenilerini koyabilmektedir

 

Diş Minesinin Görevi:

 

1)Sindirim işlevinin ilk evresinde büyük ehemmiyet taşımaktadır.

2)Dişlerimizi  bir takım besinlerin fiziksel ve kimyevi zararlarına karşı korumaktadır.

3) Diş minesinin altında bulunan tabakaların zarar görmesini engellemektedir.

 


- Diş Minesi Nedir, Diş Minesinin Görevleri Nelerdir? admin tarafından 4 Ekim 2014 tarihinde , Ağız Ve Diş Sağlığı,Genel,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Diş Minesi Nedir, Diş Minesinin Görevleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz