---< Sponsor Bağlantı >---

Diş Fırçalamak Orucu Bozabilir mi?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Diş Fırçalamak Orucu Bozabilir mi, Oruçlu İken Diş Fırçalana Bilir mi?

Ramazan Ayındayız ve oruç tutmaktayız. 11 ayın sultanı Ramazan Ayı geldi.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Ramazan’ın  gelmesiyle de birlikte bir takım soru ve suallerde meydana geldi. Bazı sorularda gündeme gelmeye başladı. Bunlardan bir tanesi de Oruçlu iken diş fırçalana bilirmi, diş fırçalamak orucu bozar mı diye. Diş fırçalamak orucu bozar mı kısaca  cevaplamaya çalışacağız.

dis-fircalamak-orücü-bozarmi

Gargara yapmak orucu bozmamaktadır.  Mideye su inmediği ve mideye su gitmediği sürece ortada bir tehlike yok. Fakat  dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı yıkarken su yutmamaya çok dikkat etmemiz  gerekmektedir. Herhangi bir hata sonucu bile olsa bir miktar su yutarsanız orucunuz malesef bozulmaktadır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Diğer bir meselede kullandığımız diş macunlarının tadını da yutmamaya önem ve özengöstermeliyiz. Bu nasıl olacak peki dediğinizi düşünüyorum. Kullandığımız  diş macunları değişik tatlara sahiptir. Diş fırçalarken bu tadın da hata sonucu yutulmaması lazımdır.

Diş macunu, misvak parçaları yada suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulmaktadır. Mideye tadın ve suyun kaçmamasına önem verdiğimiz sürece diş fırçalamanın her hangi bir mahzuru yoktur. Lakin zor kontrol edilebilir bir vaziyet olduğu için sahur zamanı ve ezan okunmadan önce veya  iftardan sonra diş fırçalamak daha akıllı bir yöntemdir.

Allah Oruçlarınızı Ve Dualarınızı Kabul etsin.

 


- Diş Fırçalamak Orucu Bozabilir mi? admin tarafından 14 Temmuz 2014 tarihinde , Ağız Ve Diş Sağlığı,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Diş Fırçalamak Orucu Bozabilir mi? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz