---< Sponsor Bağlantı >---

Dil Nedir, Dilin Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Dil Nedir, Dilin Özellikleri Ve Dilin Görevleri Nelerdir?

Etrafımızda bulunan yiyeceklerin bazılarının tadını severken, bazılarını ise sevmeyiz. Tüm bu yiyeceklerin tatlarını dilimizle anlarız. Dil Nedir, Dilin Özellikleri Ve Dilin Görevleri Nelerdir kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Yediğimiz biberin acı, limonun da ekşi, çikolatanın ise tatlı olduğunu nasıl ayırt ettiğimizi biliyorsunuz değil mi? Değişik tatları almamız dilimiz sayesindedir.

Dil Nedir, Dilin Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir?

Dil Nedir, Dilin Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Dilin Görevleri Nelerdir?

Dilimizin tat alma, çiğneme, yutma ve konuşmaya yardımcı olan bir çok  görevleri vardır. Maddelerin tadının alınabilmesi için bu maddelerin tükürükte çözünmesi gerekir. Dilin ucunda, yanlarında ve arkasında tat alma tomurcukları bulunmaktadır.  Tat alma tomurcuklarında tatları idrak etmeye ve algılamaya yarayan almaçlar bulunmaktadır. Dilimizin her bölgesi her tadı algılayabilir. Ancak  bazı tatları alan tat tomurcukları dilimizin bazı bölgelerinde daha fazla bulunmaktadır. Dilimizin ucu tarafı tatlı, arkası tarafı acı, ön yanları ise tuzlu ve arka yanları da ekşi tatları daha fazla alır.

Dilimizle Nasıl Tat Alırız?

1. Tükürükte çözünen maddeler, tat tomurcuklarındaki almaçları uyarmaktadır.
2. Almaçlar, aldıkları ikazları tat alma sinirlerine iletmektedir.
3. Tat alma sinirleri beyindeki tat alma merkezini uyarır ve tat duyusu algılamaktadır.


- Dil Nedir, Dilin Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir? admin tarafından 25 Nisan 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Dil Nedir, Dilin Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz