---< Sponsor Bağlantı >---

Dil Kanseri Nedir, Tanısı Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Dil Kanseri Nedir, Dil Kanserinin Tanısı Nasıl Konulur Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dilimiz vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Konuşmak ve yemek yemek ve tak almak için dilimizi kullanırız. Tüm organların belirli bir görevi olduğu gibi dilimizin görevleri de çoktur. Vücuduğumuzun diğer organları gibi dilimizde de zaman zaman yaralar olabilmektedir. Bu yaraların bazıları hemen geçerken bazıları da kanser gibi kötü bir hastalığa da yakalanmaktadır.  Bu yazımızda Dil Kanseri nedir, tanısı nasıl konulmakta ve tedavisi nasıl yapılmaktadır. Kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Dil Kanseri Nedir, Tanısı Ve Tedavisi

Dil Kanseri Nedir, Tanısı Ve Tedavisi

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Dilimizin Yapısı Nasıldır?

Dilimiz adalelerden meydana gelen bir organımız, bir uzuvdur. Dilimizi iki bölümde inceleye biliriz. Bunlar ise Ağızımızın içindeki hareketli bölümüne “corpus lingua“, sabit olan bölümüne ise dil kökü adı velirmektedir. Dilin üst bölümüne dil sırtı (dorsum lingua) denilmektedir.. Dilde bulunan ve papilla isimi verilen kimi yapılar tat duyusu ile alakalıdır. Bu yapılar ay­rıca gıdaların parçalanmasında mekanik et­ki sağlamaktadır. Dilin iç ve dış adaleleri bulunmaktadır.

İç­te Olan Adeleler ; dil ucunu yukarıya kaldırır, dil ucunu aşağıya indirir, dili kalınlaştırıp, di­li yassılaştırmaktadır.

Dışta Olanlar Adeleler İse:  Dil yukarıya ve ar­kaya çeker,  dilin dışarıya kaçmasını engeller ve dili ar­kaya aşağıya doğru çekmektedir.

Dil Kanseri Belirtilerine Gelince

Dil  Kanserleri Genellikle dilin yan tarafında ortaya çıkan ve hızla çoğalıp, dağılan kanserdir. Dil üzerinde ağrısız krater tarzında yara ile kendini belli etmektedir. Dil kanserinin belirtisi sayılan bu yara bazen açılmadan dil içinde sertlik veya ağrısız bir kitle şeklinde de görülmektedir. Beyaz veya kırmızı renkli olan bu kabarıklıklar, boyunda şişlik, ağrı, kanama, kulak ağrısı, yutma ve konuşma bozukluğu dil kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Dil Kanseri Tanısı Nasıl Konulmaktadır

Dil kanserinin Tanısını Koyabilmek için Kulak-burun-boğaz hekimleri tarafından detaylıca muayene ve kontrolü yapı­lıp. Dil üzerindeki  kitleden bi­yopsi alınarak  tanı konulabilmektedir Biyopsi ise lokal veya genel anestezi altında yapı­labilmektedir. Çok yönlü tektikler yapıldıkdan sonra kanser tanısı konulabilmektedir.

Dil Kanseri Tedavisi

Dil kanseri rehabilitasyonu kanserin büyüklüğüne ve dağılma derecesine bağlı olarak değişmektedir. Dil kanserinin erken aşamalarda fark edilmesi ile cerrahi veya radyoterapi (ışın rehabilitasyonu) rehabilitasyon seçenekleri bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda ise cerrahi operasyonlara ek olarak da radyoterapi de rehabilitasyona ilave edilebilmektedir.

 

 


- Dil Kanseri Nedir, Tanısı Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? admin tarafından 26 Eylül 2014 tarihinde , Ağız Ve Diş Sağlığı,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Dil Kanseri Nedir, Tanısı Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz