---< Sponsor Bağlantı >---

Devalüasyon Nedir, Neden Meydan Gelir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Devalüasyon Nedir, Neden Meydan Gelir?

Devalüasyon Nedir, Neden Meydan Gelir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Devalüasyon Nedir, Devalüasyon Neden Meydan Gelir?

Bir ülkenin milli para biriminin yabancı paralara karşı değerinin indirilmesi. Başka bir söylemle devalüasyon, bir devletin resmi para biriminin diğer ülke dövizleri karşısında değer kaybettirilmesidir. Bu yolla ithal malları pahalılaşırken yerli malların ücreti da aşağı çekilmiş olur. Son zamanlarda, madeni para, altın para sistemi olmadığından yerli para biriminin değerinin düşülmesine, iç ücretlerin yükselmesi neticesi ele geçirilemeyen döviz gelirleri dolayısıyle girişilmektedir.

Devalüasyonun Negatif  Etkileri Nelerdir?
1. Devalüasyon anapara mallarını ve teknoloji ithalatını pahalılaştırarak ülke bir fiyat enflasyonu süreci başlatabilir.Dolayısıyla ücretlerde bir artış yaşanır.
2. Dövizle ödenecek dış borçların yükünü artırır.
3. Azgelişmiş ve ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalı olan ülkelerde tarım ürünlerinin talep esnekliği düşük ve bu ürünlerin talebi ücretlerinin düşük olmasından çok ihtiyaca bağlı olduğu için dış alımları artmayabilir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Devletin altın ve döviz ile ödemesi şart olan borçlarının millî para birimi ile meblağı da artar. Bundan dolayı giderlerde (borçlarda) bir yükselme görülür. Bu hal, devalüasyonun gerçek net kazancı açısından çok ehemmiyetlidir. Zira şayet bir devletin dış borçları alacaklarından fazla ise netice aleyhte bakiye verir.


- Devalüasyon Nedir, Neden Meydan Gelir? admin tarafından 12 Mart 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Muhasebe Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Devalüasyon Nedir, Neden Meydan Gelir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz