---< Sponsor Bağlantı >---

Dermis Nedir, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Dermis Nedir, Ne Anlama Gelmektedir, Dermisin Özellikleri Nelerdir, Dermis Hakkında Kısa Bilgi

Cildimiz tabaka tabakadır. Bu tabakalardan biriside Dermis adı verilen tabakadır. Dermis nedir, nerede bulunur, özellikleri nelerdir, dermisin yapısı ve özellikleri nelerdir kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Dermis Nedir?

Derimiz  iki tabakadan oluşmaktadır. En üst tabakayı oluşturan Epidermis’in altında bulunan tabakaya dermis denilmektedir.

Dermis Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Dermis Nedir, Özellikleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Dermis çok elastik bir dokuya sahiptir. Dermis bazı yerlerde ince ve bazı yerlerde, özellikle sırtta, ayak tabanı ve avuç içinde daha kalın bir yapıta sahiptir.

Dermisin yapısında  vücudu dengede tutan ter ve nem benzeri bulunmaktadır. Dermiş elastik liflerden oluşan zengin bir bağ dokusu bulunmaktadır.  Dermis te kan ve lenf damarları, sinirsel yapılar, kıl kökleri kıl dibi düz adalelerim içeren bir yapısı vardır.

Epidermisin bazal tabakasına doğru eldiven,  üstte lifler biçiminde kerantin, altında epidermis, en altta ise dermiş tabakası bulunmaktadır.  Dermişin retiküler tabakası papiller tabakasının hemen altına yerleşmiştir. Retiküler tabakasının altında ise deri altı dokusu (Hipodermis) bulunmaktadır.

 


- Dermis Nedir, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 28 Kasım 2014 tarihinde , Genel Sağlık,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Dermis Nedir, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz