---< Sponsor Bağlantı >---

Danteller Nasıl Kolalanır, Dantellerin Kolasını Nasıl Yapmalıyız?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Dantellerin Temizliği Ve Bakımı Nasıldır, Dantellerin Kolasını Nasıl Yapmalıyız, Dantelleri Kolalarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


El emeği göz nuru ile işlediğimiz ve ördüğümüz dantellerimizin bakımı ve kullanımı da bir o kadar dikkat ister. Sık sık yıkayıp kolalamak dantel iplerinin  çürümesine ve kırılmasına neden olur.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

  Dantelleri yıkarken dikkat edeceğimiz husus makinaya atıp  yıkamamalıyız. Dantellerimiz  kirlendiği zaman  köpürtülmüş sıcakça suyun içinde iki avuç arasında hafifçe oğularak yıkamalıyız. Yıkama sırasında  asla çitilememeliyiz. Nemliyken de hemen  ütümeliyiz. Ütü yapılırken de , ütünün burnunun takılıp danteli yırtmamasına dikkat edilmelidir; hattâ bunun içinde ütü bezi kullanırsak daha iyi olur. 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Ayrıca dantellerin güzel gürünmesi içinde kolalamak gerekmektedir. Kolalamayıda bir kaç çeşitte yaparız.

Nişasta Kolası.   1 litre suya 25 gr  nişasta konup iyice karıştırılır.  Dantellerimizi bu karışım içerisinde bekletip sonra sıkılır, nemli hale gelince de ütülenir.

jelatin Kolası. — Jelâtin sıcak suda iyice eritilir. Dantel buna batırılır. Gerilerek kurutulur. Ütü istemez.

Yumurta Akı Kolası  Danteller veya oyalar bir masa üstüne gerilerek tutturulur. Yumurta akının üzerine  temiz bir bez veya  tampon batırılır, gergin dantellerin üstüne sürülür. Danteller oldukları yerde bir süre  kurumaya bırakılır. Ütü yapmaya gerek yoktur.

 

Pişmiş Kola. Dantel kolalamanın en çok yaptığımız kolalama şeklidir. 1 litre su için 5 gr. hazır kola kullanılır, Bir kabın içerisine kola eritilir. Daha sonra danteller konur ve suyu süzülür. Nemliyken  de ütülenir

 

 


- Danteller Nasıl Kolalanır, Dantellerin Kolasını Nasıl Yapmalıyız? admin tarafından 11 Haziran 2014 tarihinde , Bunları Biliyormuydunuz,Kadın,Pratik Bilgiler kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Danteller Nasıl Kolalanır, Dantellerin Kolasını Nasıl Yapmalıyız? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz