---< Sponsor Bağlantı >---

Cümlede Anlatım Bozukluğu Nedir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Cümlede Anlatım Bozukluğu Nedir, Cümlede Anlatım Bozukluğu Nasıl Giderilir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Her cümle belli bir düşünceyi, duyguyu  ve belirli bir ifadeyi aktarmak için kurulur.Bu cümle anlamı açık ve anlaşılır bir biçimde kurulması  gereklidir.  Cümlede  mümkün olduğunca gereksiz kelimelerden  arındırılmış olmalıdır  Cümlede  anlatım bakımından bozukluğu nedir kısaca açıklamaya çalışacağız.

Anlatım bozuklukları tümce düzeyindeki dil yanlışlarıdır. Dilin, kaidelerine uygun kullanılmaması anlaşmayı güçleştirir, yanlış anlaşılmalara kapı aralar.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Anlatım bozuklukları veyahut dil yanlışları gereksiz sözcük kullanımından, sözcüklerin yanlış yerde ve mananına uygun olmayan biçimde kullanılmasından, dilbilgisi kaidelerine terslikten kaynaklanır.

Anlatım bozukluğu olan cümlelerde tabiilik yoktur. Bozuk bir kullanım anadili Türkçe olan, Türkçe konuşup yazan bir insanın kulağını tırmalayacaktır.

Titiz çalışması işinde başarılı olmasına kapı araladı.

Böyle bir cümle kulağa hoş gelmez. “Kapı aralama”nın kullanıldığı yerde bir suç, kötü bir vaziyet vardır. “Titiz çalıştığı için işinde başarılı oldu.” denilmesi yeterlidir.Cümlede Anlatım Bozukluğu Nedir

Anlatım bozuklukları dilin kaidelerini bilmemekten ve dilin kullanımına önem vermemekten kaynaklanmaktadır. Basınyayın uzuvlarının dil ile ilgili iyi örnek olmaması, bilhassa tercüme kitaplardaki dil yanlışları insanları, bilhassa de gençleri yanlışa yöneltiyor. Gittikçe, yanlışlar alışıyor ve onların doğru olduğu zannediliyor

Gereksiz Sözcüklerin Kullanılması

Sözcüklerin Yanlış Anlamda Kullanılması

Deyim Yanlışlığı

Anlamca Çelişen Sözcüklerin Kullanılması

Tümleç Eksiklikleri

Özne – Yüklem Uyumsuzluğu

Gibi ögeler cümlede anlatım bozukluklarına neden olmaktadır.

 


- Cümlede Anlatım Bozukluğu Nedir? admin tarafından 7 Mart 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Türkçe Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Cümlede Anlatım Bozukluğu Nedir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz