---< Sponsor Bağlantı >---

Cumhuriyet Halk Fırkası Ne ZAman Kuruldu, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Cumhuriyet Halk Fırkası Ne ZAman Kuruldu,  Cumhuriyet Halk Fırkası Özellikleri Nelerdir?

Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti kurup bağımsızlığımızı ilan ettikten sonra demokratik hayata geçiş süreci başladı. Bu sebeple de bir çok parti kuruldu. Bu partilerin ilki Cumhuriyet Halk Fırkası’ dır. Cumhuriyet Halk Fırkası ne zaman kuruldu, özellikleri nelerdir kısaca açıklamak istiyoruz.atatürk resimleri.2

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Cumhuriyet Halk Fırkası (9 Eylül 1923)

Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı sırasında  “Anadolu ve Rumeli Müdafaa­yı Hukuk” grubunu kurdu. Savaşın bitip bağımsızlık  ilan edilip  görevini tamamlayan bu grup daha sonra Atatürk’ün emriyle Halk fırkası adını aldı. Cumhuriyetin ilanından sonra adını  değiştirilerek Cumhuriyet Halk partisi oldu. Böylece cumhuriyet  tarihinin ilk siyasi partisi kurulmuş oldu. Partinin başkanı M. Kemal oldu. Partinin programı, M. Kemal’in yapmayı planladığı yenilikleri kapsıyordu. 1950 yılına kadar sürekli iktidarda kalmıştır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Cumhuriyet Halk partisi  Özellikleri:

Türkiye Cumhuriyetinin ilk  siyasi partisidir.

Halk Partisi adı ile kurulmuş olan parti , cumhuriyetin ilan edildikten  sonra “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır.

I. Mecliste oluşturulan Müdafaa-i Hukuk grubunun partileşmiş halidir.

Tüm ulusun partisidir.

Cumhuriyet devrimleri  bu parti ile gerçekleştirilmiştir

Pogramları  6 ilke etrafında toplanıştır.

Ekonomide ise Devletçilik ilkesi benimsemiş ve kabul edimiştir.


- Cumhuriyet Halk Fırkası Ne ZAman Kuruldu, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 16 Mart 2014 tarihinde , Ders Notlarım,İnkılap Tarihi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Cumhuriyet Halk Fırkası Ne ZAman Kuruldu, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz