---< Sponsor Bağlantı >---

Çıkrık Nedir Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Çıkrık Nedir, Özellikleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılmaktadır.

 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Eskiden ve hala günümüzde köy ve kasabalarda içme suyunu  kuyulardan sağlamaktayız. Kuyulardan su çekmesi zor oldugu veya etlerimizi elden kıyma haline getirmek zor olduğu için basit makinalardan yararlanırız.

Bu Basit Makinaların birisi de Çıkrık tır. Çıkrık Kısaca Elle çevrilen bir kol ve kova ipinin sarıldığı silindir biçiminde bir gövdeden oluşan  araçlara çıkrık denir. Örnek Verecek Olursak Kuyudan su çekmek için, Et kıyma makineleri çıkrıga örnektır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

cikrik-nedir-nerelerde-kullanmaktadir

Dönme eksenleri aynı ama yarıçapları değişik iki silindirin oluşturduğu sistemlere çıkrık denilmektedir.

Moment prensibine göre,

F . R = P . r  şeklinde formüle ederiz.

R > r olduğu zaman  kuvvetten kazanç sağlanmaktadır.  Daha küçük F kuvveti ile dengede tutmak yada  yükü sabit hızla çıkarmak için oranını küçültmek gerekmektedir

Et makinesi, el delgisi, araba direksiyonu, tornavida, kapı anahtarı gibi araçlar çıkrığa birer örnek olarak verebiliriz.


- Çıkrık Nedir Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 3 Temmuz 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Çıkrık Nedir Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz