---< Sponsor Bağlantı >---

Çeki Ağırlık Ölçüsü Nedir, Çeki Ağırlık Ölçüsü Kimler Tarafından Ve Ne Zaman Kullanılmıştır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Çeki Ağırlık Ölçüsü Nedir, Çeki Ağırlık Ölçüsü Kimler Tarafından Ve Ne Zaman Kullanılmıştır, Çeki Ağırlık Ölçüsü Hakkında Bilgiler?

Cumhuriyet Dönemi öncesinde kullandıkları ve günümüzde fazla kullanılmayan bir ağırlık ölçüsüdür.  Türkçe karşılığı “tartmak” mananındaki çekmek fiilinden isim olan çeki kelimesinden gelmektedir. Günümüzde genellikle  odun, taş ve kireç gibi maddelerin tar­tılmasında kullanılan alet ve ağırlık  birimidir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----
çeki nedir?

çeki nedir?

Çeki aleti, bir ucunda yük koyma­ya ve tartmaya yarıyan bir çengel bulunur. Izgara kenarlıklı bir tabla, öbür ucunda ise çeki taşı bulunan uzun bir çeki kolunun ortasından asılı olduğu sabit üç ayaklı bir sehpadan ibaret ba­sit bir mekanizmadır. Çoklukla taştan imal edildiği için çeki taşı isimi verilen ağır­lık birimi metalden de olabilirdi.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Bir Çeki: 225.789 kilogram karşılığıdır.


- Çeki Ağırlık Ölçüsü Nedir, Çeki Ağırlık Ölçüsü Kimler Tarafından Ve Ne Zaman Kullanılmıştır? admin tarafından 30 Mart 2014 tarihinde , Eğitim,Vikipedi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Çeki Ağırlık Ölçüsü Nedir, Çeki Ağırlık Ölçüsü Kimler Tarafından Ve Ne Zaman Kullanılmıştır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz