---< Sponsor Bağlantı >---

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir, Kısa Biyoğrafisi Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir, Hayatı, Eserleri Ve Kısa Biyoğrafisi Nasıldır?

Yaş Otuz Beş Yolun Yarısı Eder  şiirini  bilmeyenimiz yoktur. 35 Yaş şiirini Cahit Sıtkı Tarancı’ nın unutulmaz ve tüm hafızalara yerleşmiş olan şiiridir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Cahit Sıtkı Cumhuriyet tarihimizin en ehemmiyetli şairlerinden birisidir.  4 Ekim 1910 seneninde Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir, Kısa Biyoğrafisi Nasıldır?

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir, Kısa Biyoğrafisi Nasıldır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

İlkokula Drbakırda başlamış olan Cahit Sıtkı sonra Kadıköy Fransız Saint Joseph Lisesine devam etmiş ve oradan Galatasaray lisesine geçmiştir.  1931 yılanda ise Mülkiye mektebine başlamış ve okuldan  atılmıştır. Okuldan atıldıktan sonra Yüksek Ticaret Okulu’na girmiş ve   memurluk imtihanını kazandığı için burayı da yarım bırakmak zorunda kalmış ve  Sümerbank’ta çalışmaya başlamıştır.

Şiir yazmaya ise lise senelerinde başlamış olan Taranca’ nın ilk şiirleri mecmualarda yayınlanmıştır. Bunlar ise yüksekokul mecmuası ve Servet-i Fünun mecmualarıdır. İlk şiir kitabı nı olan “Ömrümde Sükut”  ise Mülkiye Mektebinde okurken yayınlanmıştır.

1953 seneninde geçirdiği bir krizden dolayı felç olmuş ve yatağa bağlı ve yarı şuurlu vaziyette  gelmiştir.  İstanbul ve Ankara’da çeşitli hastanelerde rehabilitasyon görmüş, bir sene kadar  da Diyarbakır’daki babaevinde götürülmüş ve orada tedavi edilmiştir.

1956 senesine gelince  rehabilitasyon ettirilmek üzere devlet tarafından Avrupa’ya gönderilmiş ve  zatülcenp hastalığına yakalanarak 12 Ekim 1956’da Viyana’da hayatını kaybetmiştir.  Cenazesi Ankara’da Cebeci Asri Kabiristanlığına  defnedilmiştir.


- Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir, Kısa Biyoğrafisi Nasıldır? admin tarafından 1 Eylül 2014 tarihinde , Biyografi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir, Kısa Biyoğrafisi Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz