---< Sponsor Bağlantı >---

Büyük Sahra Çölü Nerededir, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Büyük sahra çölü, dünyanın en büyük çölüdür ve  Afrika’nın kuzeyinde, doğudan batıya doğru  dört bin kilometre, kuzeyden güneye doğru da takriben olarak iki bin kilometre boyunda uzanır. Fakat  bu uçsuz bucaksız topraklar, önceleri çöl halinde değildi ve zamanla çöl olmuştur.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 Büyük Sahra Çölü; Batıda Atlas Ummanı, kuzeyde Akdeniz, doğuda da Kızıldeniz’e kadar uzanıp, Kuzey Afrika da yer alan, 8.600.000 kilometre² ‘lik yüzölçümüne sahip olup yeryüzünün en büyük çölüdür. Büyük sahra yeryüzündeki karaların %8’inin oluşturur. Dünya’nın en büyük ırmağı olan Nil ırmağı, Büyük Sahra Çölü’nün batı bölümünü sulayarak burayı yeşertir ve çöle hayat veren ırmak olarak geçer. Çölün, Nil ırmağının geçtiği bölümlerinde yerleşim alanları bulunmaktadır. Ancak bunun haricinde geri kalan bölümleri boştur.

Sahra Çölü’nün Kapsadığı  ülkeler ise ; Cezayir, Çad, Mısır, Libya, Fas, Moritanya, Mali, Nijer, Sudan, Tunus, Batı Sahra.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Büyük Sahra  Çölünün Havasına Gelince; Burada  yazları çok sıcak, kışları da ışınların fazla eğik gelmemesi hasebiyle fazla soğuk olmayan bir abuhava tipidir. Günlük sıcaklık farkı nem oranının çok düşük olması hasebiyle fazladır.(40–50 C ° ) Burada yağış oranı çok düşüktür ve tamamen rastlantıya  bağlıdır. Yağış olmamasının nedeni ise; bu enlemlerdeki alçalıcı hava hareketlerinde hava ısınarak alçaldığından yoğuşma noktasından uzanır ve yağış bırakmaz.büyüksahra-cölü
Çölün nebat örtüsü; çok seyrek olarak dağılmış olarak bulunan kurakçıl yayılır ve çalılar bulunur. Çöllerde gür nebat örtülerine rastlanmaz. Ancak vahalarda rastlanabilir. (Vaha: Çöllerde suyun bulunduğu yeşil alanlara denir.) Büyük Sahra’da 1200 fark bitki tür.

Günümüzden aşağı yukarıya sekiz bin sene önce Sahra’da, yayları ve oklarıyla geyik,  yaban öküzü, sığır avına çıkan avcılar devri karar sürdü. Bundan üç bin yıl  sonra, hayvancılık ve tarım hayatı başladı. Nihayet Mısır’lılar devrinde büyük  bir muasırlığın beşiği olan Sahra, bölgedeki akarsuların hiçbiri denize  erişemediği için, ağır ağır bütün canlılığını kaybetti ve bu yeşil cennet  giderek çöl haline geldi.ü yaşar.

 


- Büyük Sahra Çölü Nerededir, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 15 Mart 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Büyük Sahra Çölü Nerededir, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz