---< Sponsor Bağlantı >---

Boşaltım sistemi nedir, Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Boşaltım sistemi nedir, Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir, Boşaltım Sisteminde Organların Görevleri Nelerdir?

Vücuda alınan besinlerin artıklarını dışarı atmamız için çok gereklidir. Buda boşaltım yolu ile olmaktadır. Boşaltım Sistemi Nedir, Kısaca açıklamak isteriz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Boşaltım Sistemi

Boşaltım sistemi  vücut balansının (homeostaz) sağlanmasında çok ehemmiyetli bir yeri olmaktadır.

Böbrekler, üreterler ve idrar kesesinden oluşan boşaltım sisteminde ortaya çıkan atık maddelerin atılımından sorumlu olan bir sistemdir.  Vücudumuz işlevlerinin daimiliği için hücrelerde bulunan atık maddelerin dışarı atılması gerekmektedir.  Katı ve sıvı atıklar, kan içinde erimiş olarak taşınırlar ve böbreğe eriştirilerek orada süzülürler. Bu atıklar üreterler yoluyla idrar kesesine geçerek, belli aralıklarla sidik olarak depolanıp, farklı aralıklarla vücuttan atılmaktadırlar.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

bosaltim-sistemi

Böbrekler Ve Görevleri

 

Böbrekler, omurgalılarda bulunan fasulye şeklinde ve  2 tane olan  boşaltım uzuvlarımızdır. 10 cm kadar olabilen böbrekler, boşaltım sisteminin bir bölümünü oluşturmaktadırlar. Bu uzuvlarımız, başta üre olmak üzere atıkları kandan süzer ve onları su ile birlikte idrar olarak dışarı atılmasını sağlamaktadırlar. Böbreklere  tesir eden hastalıkları inceleyen tıbbi dallın adına ise  nefroloji  bakmaktadır. Nefroloji, ismi ise  Yunanca “böbrek” mananına gelen nephros sözcüğünden gelmektedir.  Böbreklerin içindeki süzme birimlerine nefron denilmektedir. Kanımızda  oluşan atık maddelerin yanı sıra karbonhidratların, yağların ve proteinlerin sindirilmesi neticesi oluşan küçük molekllerile vitamin ve su gibi faydalı maddelerde bulunmaktadır.

 Üreterler

Üreterler, böbrek ve  idrar torbası arasında bulunmaktadır.  25-30 santimetre uzunluğundadır, 4-7 mm çapında, adale liflerinden oluşmuş boru şeklinde yapılardır. Böbreklerde meydana gelen idrar bu ince borucuklar aracılığıyla idrar kesesine erişmektedir.   Üreterin üç yerde darlığı bulunmaktadır. Birinci darlık başlangıç yerinde, ikinci darlık linea terminalis’i çaprazladığı yerde, üçüncü darlık da sidik kesesine girdiği yerdedir.

 İdrar kesesi

İdrar kesesi yoğun adale liflerinden oluşmuş yapısı vardır. İdrarın depolandığı, genişleme özelliği bulunan torba biçiminde bir yapısı bulunmaktadır. İdrar torbası dolduğunda kesenin duvarını oluşturan adale lifleri gerilerek idrara çıkma hissi uyandırmakta   idrar kesesi boşatılmaktadır. Kadınlarda pelvis boşluğunun tabanında, erkeklerde rektumun önünde ve prostatın üzerinde bulunmaktadır.

  Üretra

İdrar torbasından sonraki kanala üretra denilir. Ayrı olarak üretra boşaltım sisteminin son bölümüdür.


- Boşaltım sistemi nedir, Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir? admin tarafından 9 Ağustos 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Boşaltım sistemi nedir, Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz