---< Sponsor Bağlantı >---

Boksit Madeni Nedir, Özellikleri Nelerdir, Türkiye’ de Nerelerde Çıkarılmaktadır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Boksit Madeni Nedir, Boksit Madeninin Özellikleri Nelerdir, Boksit Madeni Dünyada ve Türkiye’ de Nerelerde Çıkarılmaktadır?

Ülkemiz Boksit madeni bakımından oldukça zengindir. Boksit Madeni Nedir, Özellikleri Nelerdir, Boksit Madeni Ülkemizde nerelerde çıkarılmaktadır kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Boksit Nedir?

Boksit, alüminyumun ham maddesidir.Sulu alüminyum oksit mi­nerallerinin karışımından oluşan alüminyum madeni oluşumunu sağlayan bu minerallerin başlıcaları böhmit, gibsit ve diaspordur.

Boksit Madeni Nedir

Boksit Madeni Nedir

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Boksit Madeninin Özellikleri Nelerdir

 

Beyaz, gri bazen san veyahut kırmızı renkte olup, toprağımsı, kil görünümündedir. Oluşumla­rına göre iki tür boksit madeni vardır. Bunlardan birincisi, silikatlı kayaçlardaki silis, alkali ve toprak alkali mine­rallerin ayrışması ve suyla ortamdan uzaklaşması neticesi oluşur. Bu tür boksitlere silikat boksitleri isimi verilir ve daha çok tropikal abuhavalarda rastla­nır. İkinci türdeki boksitler ise kalk boksitleri’dir. Alüminyum içeren asitli suların kalkerli yüzeylerden geçerken nötrleşmesi ve alüminyum iyonlarının ortamda çökelmesi yoluyla oluşur

 Boksit Madeni Dünyada ve Türkiye’ de Nerelerde Çıkarılmaktadır?

Dünya’da en çok, Surinam, Guyana, Jamaika,Batı Afrika, Rusya, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Avustralya’da çıkarılır.

Türkiye de ise; daha çok Zonguldak etrafı, Toros Dağları’nın batı kesimi, Konya’nın Seydişehir kazasında ve Muğla’nın Milas kazasında çıkarılır.

Boksit Madeni Nerelerde Kullanılmaktadır?

Boksit içerisindeki silis, demir, kalsi­yum ve titan mineralleri maden kalite­sini düşüren maddelerdir. Cevherin kullanım alanı, bu minerallerin bulun­ma miktarlarına göre belirlenir.Başlıcaları ise;

-Alüminyum endüstrisi

-Ateşe dayanıklı reflekter tuğla

-Çimento endüstrisi


- Boksit Madeni Nedir, Özellikleri Nelerdir, Türkiye’ de Nerelerde Çıkarılmaktadır? admin tarafından 28 Aralık 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Boksit Madeni Nedir, Özellikleri Nelerdir, Türkiye’ de Nerelerde Çıkarılmaktadır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz