---< Sponsor Bağlantı >---

Bitter Çikolata Nedir, Çikolatanın Faydaları Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Bitter Çikolata Nedir, Çikolatanın Faydaları Nelerdir, Çikolata Nelere İyi Gelmektedir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Yedisinden yetmişine kadar herkesin çok severek yediği çikolataların faydalarını biliyormusunuz?

Kahvenin yanında, acıktığımızda, canımızın çektiğinde hemen bir çikolata atarız ağzımıza.  En çokta çocuklar ağladığı zaman en iyi bir susturucudur.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Çikolata herkesin sevdiği bir tat. Sevilen yiyeceklerin zarar veren olmalarının aksine çikolata yararları daha fazla. Tarihi M.Ö. 1500’lü senelere dayanan bu eşsiz lezzet, tarihte ilk kez Mayalar tarafından Kakao çekirdeklerinin işlemden geçirilmesi ile bulunmuş.

Değişik çeşitleri bulunan çikolata; beyaz çikolata, sütlü çikolata ve bitter çikolata gibi çeşitlerden oluşuyor. Bu çeşit ayrımında asal olan içine konulan süt miktarı. Antioksidanın en fazla bulunduğu çeşit ise bitter çikolata.

Pozitif tesirleri nelerdir?

Bitter çikolata tadı gereği diğer çikolata çeşitlerine göre biraz daha acımtırak bir tat bıraksa da; sevilen bir türdür. Bu çikolata çeşidinin en ehemmiyetli tesiri kalp sıhhatine yararlı olmasıdır. Kalp yetmezliği yaşayan hastalara pozitif sonuçlar sağlayan bitter, kan basıncını düşürüp felç rizikosunu da en üye aza indirgiyor. Kan şekerini kontrol altına aldığı için de inisülin duyarlılığına yardımcı oluyor.

Kilo vermek isteyenler de bitter çikolata tüketebilirler. Doygunluk hissi verdiği için kilo vermenize yardımcı bir ek besindir. Ayrı olarak gebelik esnasında tüketildiğinde bebeklerin daha sakin ve mutlu bir bebeklik geçirdikleri söyleniyor. Çikolatanın mutluluk hormonu sağladığını hepimiz biliyoruz. Bitter de stres hormonlarını en aza indirgeyerek stresi yenmede yardımcbitter cikolataı olur. İnsan beyni üzerindeki olumlu tesirleri görmezden gelinemeyen bitter beyindeki kan akışını tertip eder ve performansını arttırır. Ayrı olarak bitter çikolatanın çok bilinmeyen bir faydası daha vardır. Öksürük rehabilitasyonunda kullanıldığında öksürüğün azaldığına tanık olunmuştur. Kanser rehabilitasyonunda de pozitif tesir yaratan bitter, kanserle savaşan gıdalar arasında şehir sıralarda. Hücre ayrılmasına inhibe eden ve inflamasyonu azaltan bitter, kanseri yenmede yardımcıdır.

Yalnız dikkat faktörüz şart olan bir vaziyet var; bitter çikolata alırken en az %70 kakao içerdiğinden emin olmanız gerekiyor.

Bitter çikolata deyince aklımıza çikolatası yoğun şekeri az olan bir çikolata çeşididir. Ayrıca diğer çikolata çeşitlerinden kalorisi en düşüktür.


- Bitter Çikolata Nedir, Çikolatanın Faydaları Nelerdir? admin tarafından 3 Mart 2014 tarihinde , Alternetif Tıp Önerileri,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Bitter Çikolata Nedir, Çikolatanın Faydaları Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz