---< Sponsor Bağlantı >---

Bitkilerde Fotosentez Nedir, Nasıl Olur?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Bitkilerde Fotosentez Nedir, Bitkilerde Fotosentez Nasıl Olur?

Fotosentez, nebatları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğidir. Nedir Fotosentez, Bitkiler nasıl fotosentez yapar kısaca açıklamak isteriz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Bitkiler doğal maddelerle beslenmektedir. Tüm nebatlar  kendi besinlerini kendileri üretmektedirler. Bu doğal  (organik) maddeleri, üretmek için gerçekleştirdikleri işlemede “FOTOSENTEZ” ismi  verilmektedir.

Bitkilerde Fotosentez Nedir, Nasıl Olur?

Bitkilerde Fotosentez Nedir, Nasıl Olur?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Fotosentezde, üzerine güneş ışınları düşen bir nebat bu ışık enerjisini kimyevi enerjiye dönüştürmektedir. Dokularını yenilemek ve onarmak ve büyümek için de bu kimyevi enerjiden istifade etmektedirler. Fotosentez, bitkilerin yapraklarında bulunan “klorofil” ismini verdiğimiz yeşil pigmentlerdir .

Klorofil ise, bitkilerin güneş enerjisini emmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Zira  fotosentez olayının başlangıcı için, güneş enerjisine ihtiyaç duymaktadır.

Nebat hücrelerini, insan ve hayvan hücrelerinden ayıran en büyük özellikte, hücrelerin güneş enerjisini direk bir şekilde kullanabilen bir yapılarının olmasıdır. Bu sayesinde de, bitkiler güneş enerjisini, besin enerjisine çevirmektedirler  ve kendi bünyelerinde depolamaktadırlar.

Fotosentez olayının gerçekleşebilmesi için de, ısı ve ışık gereklidir. Hiçbir nebat güneş ışığı olmazsa yaşayamamaktadırlar. Güneş ışığı olmazdan fotosentez yapamazlar ve böylece de besinlerini üretememektedirler.

Güneş enerjisini kimyevi enerjiye dönüştüren nebatlar, bunu nişasta olarak depolamaktadırlar. Nişasta ise bitkiler için çok büyük bir enerji kaynağı olmaktadır. Nebatlar bu enerjiyi, büyümek ve gelişmek için kullanmaktadırlar.

Fotosentez olayınıda  kısaca şu şekilde formülize edilebiliriz; Güneş Enerjisi + Karbondioksit + Su = Glikoz (şeker)

Fotosentez  nebatlar için ne kadar ihtiyaç duyulan bir şey ise, dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar için o kadar gerekli olmaktadır. Nebatlar, besin üretmek için karbondioksite ihtiyaçları da vardır.   Bir başka deyişle de bizim soluduğumuz havayı temizlemektedirler. Gündüzleri havadaki karbondioksiti alıp oksijen verirler. Geceleri ise oksijen alıp karbondioksiti havaya salıverirler.  Evrende her şey akılalmaz bir zincirleme şeklinde birbirine bağlıdırlar. İnsanlar ve hayvanlar  nebatlar olmadan yaşayamazlar.  Eğer doğa da bitki yoksa, hayatta yok olmaktadır.


- Bitkilerde Fotosentez Nedir, Nasıl Olur? admin tarafından 31 Ağustos 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Bitkilerde Fotosentez Nedir, Nasıl Olur? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz