---< Sponsor Bağlantı >---

Bitkilerde Boşaltım Sistemi Nasıl Olmaktadır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 Bitkilerde Boşaltım Sistemi  Olmaktadır, Bitkilerde Boşaltım Sistemi Nasıldır


Nebatlarda özel bir boşaltım sistemi yoktur.
1-)Nebatlarda metabolik hız aynı büyüklükteki veya kütledeki bir hayvana göre daha düşüktür.Nebat sabit bir yerde yaşamaktadır.
2-)Yeşil bitkiler katabolizma neticesi oluşan artık ürünlerini Anabolizma tepkilerinde kullanırlar.
3-)Bitkilerin yapısında karbonhidratlar proteinlere göre daha çok bulunur. Karbonhidrat metabolizması neticesi CO2 ve H2O oluşur.bitkıilerde-bosaltım

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kara bitkilerinde CO2 moleküler halde suyun fazlası terlemesi  ile stomalardan difüzyonla dışarı atılır. Stoma ile dışarı atılamayan fazla su yaprakların kanarlarında bulunan hidatotlar’la (Su savağı) damla halinde dışarı verilir.Bu olaya damlama (Gutasyon) denir.
Hidatotların çalışması özel şartlara bağlıdır

a-)Hava neme doymuştur.
b-)Toprak ya sulandığı için veya yağıştan dolayı çok suludur.
c-)Terleme hızı asgaridir.(Havadaki nem oranı çok yüksek olduğu için)

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Hidatotla atılan su miktarı terleme ile atılan su miktarından daha azdır. Damlama sırasında bir miktar tuz atılır.Kimi nebatlar türleri ihtiyaç fazlası organik bileşikleri ve CO2’in bir bölümünü kökleri ile dışarı verirler.
Bazı bitkiler zehirli maddeler suda çözünmeyen tuzlarla  şekline çevrilmekte ve zararsız hale getirilmektedir. Kofullar da genellikle  kalsiyum oksalat kristalleri halinde birikir ve yaprak dökülmesi ile dışarı atılmaktadır.


- Bitkilerde Boşaltım Sistemi Nasıl Olmaktadır? admin tarafından 23 Nisan 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Bitkilerde Boşaltım Sistemi Nasıl Olmaktadır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz