---< Sponsor Bağlantı >---

Bitkilerde Beslenme Nasıldır, Bitkiler Nasıl Beslenir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Bitkilerde Beslenme Nasıldır, Bitkiler Nasıl Beslenir, Bitkilerin Beslenme Çeşitleri Nelerdir

Hemen hemen hepimiz çiçekleri sever ve evlerimizde çeşitli şekilde çiçek ve bitki yetiştiririz. Bitkiler nasıl beslenir, bitkilerin beslenme çeşitleri nelerdir kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Nebatların Beslenme Çeşitleri Nelerdir

Bitkilerin beslenmesinde Su, en önemli ve en ehemmiyetli ihtiyaçlarından birisidir. Nebatların hücrelerinde su bulunduğu  gibi dokular arasında da su ehemmiyetli bir yeri tutmaktadır. Nasıl ki Damarlarımızda dolaşan kan bizim için çok önemli ise su da bitkiler için o kadar önemlidir. Nebatlara fazla verilen su da terlemek suretiyle dışarı atmaktadır.

Bitkilerde Beslenme Nasıldır

Bitkilerde Beslenme Nasıldır

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Meydana gelen bu terleme de nebatları sıcağa karşı da savunmaktadır. Sıcakta nebat terleme yolu ile fazla miktarda su kaybederek serinlemiş olmaktadır. Çok sıcak havalarda da bitkiler sık sık su vermek suretiyle kaybettiği suyu yiniden kazandırmak gerekmektedir. Su buharı  da yapraklarda bulunan gözenek ismi verilen küçücük deliklerden çıkmaktadır.

Bitkiler ise suyu kökünde  bulunan emici tüyler yardımıyla topraktan almaktadır. Gövdede bulunan odun boruları isimi verilen borularla yapraklara kadar dağıtmaktadır. Bu suya ana besi suyu adı verilmektedir. Ham besi suyunun içerisin de ise bitkinin topraktan erimiş bir halde bulup aldığı madensel tuzlar bulunmaktadır. Karbon, oksijen, hidrojen, azot, fosfor, potasyum, kireç, magnezyum ve demir bileşikleri her bitkide mevcuttur. Bazı bitkilerde ise kükürt, bakır, silisyum gibi maddeler bulunmaktadır. Bitki, besin yapmak üzere gündüzleri yaprakları yarımıyla havadan karbondioksit almaktadır. Topraktan aldığı madensel tuzlar ve suyla havadan aldığı karbondioksitle ayrıcada güneş ışığının yardımıyla da kendi besinini kendisi hazırlamaktadır.  Bu kimyevi olaya fotosentez isimi verilmektedir.. Bu işlemde de yaprakların hücrelerinde bulunan klorofildediğimiz yeşil boya büyük rol oynamaktadır.

Özet olarak bitkilerin beslenmesinde suyun rolu büyüktür. Su verirken de suyun oranını çok iyi ayarlamak lazımdır. Çok su verilirse bitkinin köklerine zararı olabileceği gibi az su verdiğimizde de aynı şekilde köklerin kurumasına neden olacaktır.


- Bitkilerde Beslenme Nasıldır, Bitkiler Nasıl Beslenir? admin tarafından 11 Eylül 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Bitkilerde Beslenme Nasıldır, Bitkiler Nasıl Beslenir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz