---< Sponsor Bağlantı >---

Bilanço Nedir, Bilançoda Neler Bulunur?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Bilanço Nedir, Bilançoda Neler Bulunur?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Genel tanımı ile Bir işletmenin belirli bir zaman noktasında sahip bulunduğu sermaye, varlık ve borç durumunu gösteren  tabloya bilanço denir.  Bilanço da aktifler ve pasifler nedir nerelerde bulunur sizlere kısaca açıklamak istiyoruz.
Bilançonun Tanımı: Bilanço, işletmenin belli bir tarihteki varlıklarını ve bu varlıkların sağlandığı kaynaklarını gösteren mali bir tablodur. Bilanço muhasebe sisteminin en ehemmiyetli tablolarından biridir. Bilanço işletmeler açısından son derece yarar sağlamaktadır. Bilançonun biçiminde dört bölüm bulunmaktadır.
– Bilanço başlığı – Aktif tarafı – Pasif tarafı – Bilanço dipnotlarıbilanco nedir

Bilanço Başlığı: Bilanço başlığında kesinlikle bulunması şart olan üç ehemmiyetli öğe vardır. Bunlar; işletmenin isimi veya ünvanı, bilanço kelimesi ve bilanço tarihi.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Aktif: Bilançonun sol tarafında, işletmenin varlıklarını (mevcutlarını ve alacaklarını) gösteren bölümdür.

Pasif: Bilançonun sağ tarafında, işletmenin kaynaklarını (anaparasını ve borçlarını) gösteren bölümdür.

Bilanço Dipnotları: Bilanço dipnotları ise bilançonun daha iyi anlaşılabilmesi ve açıklanabilmesi için ihtiyaç duyulan izahların yazıldığı bölümdür.

Bir işletme ay sonu veya yıl sonu bilançolarını yapmak zorundalar. Ay sonunda veya yıl sonunda o işletme kar mı etmiş zarar mı etmiş ortaya çıkmaktadır. Kar etmişse sorun yoktur ama zarar etmişse zararın neden kaynaklandığını ne gibi tedbirler alacağımızı düşünüp ona göre işletmelerimize yön vermek zorundayız.


- Bilanço Nedir, Bilançoda Neler Bulunur? admin tarafından 5 Mart 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Muhasebe Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Bilanço Nedir, Bilançoda Neler Bulunur? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz