---< Sponsor Bağlantı >---

Beyaz Gemi Kitabının Özeti Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Beyaz Gemi Kitabının Özeti Nasıldır?

Beyaz Gemi Kitabının Özeti Nasıldır, Beyaz Gemi Kitabının Yazarı Kimdir?

Beyaz Gemi Kitabının Yazarı: Cengiz AYTMATOV

Kitap özetlerini vermeye devam ediyoruz. Beyaz Gemi kitabının kısa özeti nasıldır, Yazarı kimdir, kısaca sizler için vermeye çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Romanımızın kahramanı olan küçük çocuk; dedesi, üvey ninesi, Orozkul,  Bekey hala, Seydahmet, Gülcemal ve köpeği Beltek ile beraber  San-Yaş Vadisi’nde yaşamaktadırlar.  Vadide sadece üç hane vardır. İlk hanede dedesi ve üvey ninesi ve kahramanımız. ikinci evde Mümin dedenin büyük kızı Bekey hala ile kocası  korucubaşı Orozkul; üçüncü evde  ise tembel işçi Seydahmet, karısı          Gülcemal ve küçük kızları ile birlikte yaşamaktadırlar. Kahramanımız olan küçük çocuk  bu küçük dünyada mutlu olmaya çalışmaktadır.  Hiç arkadaşı yoktur ve okula daha başlamamıştır.   En büyük zevkleri dedesinin kendisine dere kıyısında yaptığı gölette yüzmek; “Deve, Kurt, Eyer ve Tank? isimlerini verdiği kayalarıyla  konuşmak; dedesinin anlattığı  masalları  dinlemek ve dağa çıkıp d dürbünle   kasabaya, Isık Göl’e ve San-Taş Vadisi’ne daha yakından izlemektir. Kahramanımız  her  akşam üzeri eline dürbününü alıp, dağ başına çıkar ve Isık Göl’de ancak  beş-altı dakika görünüp kaybolan beyaz gemiye bakmak en büyük zevki idi.

Beyaz Gemi Kitabının Özeti Nasıldır?

Beyaz Gemi Kitabının Özeti Nasıldır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kahramanımızın annesi ve babası çocuğu bırakıp uzaklara gitmişlerdir. Çocuğun annesi şehire gidip kendine yeni bir hayat kurmuştur. Kahramanımız babasının ise beyaz geminin kaptanı olduğunu hayal etmektedir. Ve  bir gün babasının geleceğine inanmaktadır.

Çocuk bir gün yol kenarındaki kayalıklarda  oynarken  köylerine kuru ot almaya gelen beş-altı kamyonluk bir kafile gelir. Çocuk en öndeki kamyonun peşine takılıp koşmaya başlar. Çocuğu gören sürücü durur  ve çocukla konuşmaya başlar. Şoför genç ve yakışıklı biridir. Adıda  Kulubeg’dir  Akşam olmuştur. Dede,  Orozkul’a söyleyip çocuğu okuldan almaya gitmek ister fakat Orozkul   ağacı indirmeleri gerektiğini söyleyip müsaade etmez. Tomruğu çaydan   geçirirlerken çayda kayalara takılıp kalır. Çıkarmak için çok         uğraşırlar ama çıkaramazlar.  Çocuk akşama kadar okulun kapısında   dedesini beklemiş ve ağlamaktan da  gözleri şişmiştir. Dede yolda çocukla  öğretmenine rastlar. Çocuğu öğretmeni eve getirmektedir. Dede    öğretmenden özür dileyip çocuğu alır ve yola çıkarlar. Çocuk dedesine   biraz kırılmıştır. Yol boyunca hiç konuşmadan yürümüşlerdir.  .

Çocuk o gün hastalanır  ve iki  gündür  akşamdan beri hanede yatmaktadır. Akşam üzeri kahkaha sesleriyle uyanır ve bahçeye çıkar . Herkes neşe içindedir. Dede ise et dolu bir kazanın yanına çökmüş  suskunca kazanın altındaki ateşle oynamaktadır. Çocuk hemen dedesinin  yanına gider. Ona seslenir ancak dede duymaz.   Aynı zamanda Kulubeg’in gelip onu kurtaracağını ve  Orozkul’a haddini bildireceğini hayal etmektedir. Az sonra sofra içeri  kurulur. Çocuk hayalinden yeniden kahkahalarla uyanır. O sırada Seydahmet         olanları anlatmaktadır. Çocuğun bir türlü mana veremediği olaylar şöyle  akım etmiştir: Tomruğu çıkardıktan sonra Seydahmet ile Mümin dede   ormana çalışmaya gideler.  Dede de Seydahmet’in arkasından   gider. Seydahmet maralları vuracaktır fakat sarhoş olduğu için nişan alamaz ve tüfeği dedeye verip maralları vurması gerektiğini, vurmazlar kaçıracaklarını ve Orozl’un dedeyi bağışlamayacağını söyleyip dedeyi  kandırıp  maralları vurursa Orozkul’un onu bağışlayacağı  herşeyin düzeleceğini düşünerek marallardan birini istemeye istemeye  vurur.

Çocuk bunları duyunca delirecekmiş gibi olur ve dışarı kaçar.Dedesini      yerde toz toprak içinde yatarken bulur. Ona birkaç defa yine seslenir  ama dede yine duymaz. Olanlara dede kendi de inanamamaktadır. Çocuk   dedesinden bir reaksiyon alamayınca balık adam olup babasına erişeceğini   düşünerek koşar ve kendini dereye atar. Hızla akan su çocuğu alıp  ötürür fakat çocuk hiç bir vakit balık olmayacaktır.

Küçük bir yer olan  San-Taş Vadisi’nde  çok az bir insanla yaşamak zorunda olan, etrafında  dedesinden başka bir seveni olmayan, gerçek hayatta  mutsuz ama  hayal dünyasında çok mutlu olmaya çalışan bir çocuğun psikolojisini  çok güzel bir şekilde anlatılmaktadır.


- Beyaz Gemi Kitabının Özeti Nasıldır? admin tarafından 2 Nisan 2014 tarihinde , Eğitim,Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Beyaz Gemi Kitabının Özeti Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz