---< Sponsor Bağlantı >---

Besin Zinciri Nedir, Önemi Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 Besin Zinciri Nedir, Besin Zincirinin Önemi Nelerdir?

Doğada bulunan tüm canlıların ortak özelliklerinden birisi de beslenmeleridir. Beslemeleriyle beraberinde de besin Zircirini oluşturmaktadır. Besin zinciri nedir kısaca açıklamak isteriz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Besin Zinciri bir bölgede yaşayan  canlıların oluşturduğu topluluğa komünite denilmektedir. Bir komünitede bulunan tüm canlılar arasındaki besin ve beslenme ilişkisine besin zinciri adı  verilmektedir. Yeryüzünde yaşayan tüm canlılar bir besin zinciri içerisinde bulunmaktadır. Besin zincirinin en büyük  enerji kaynağı ise güneştir. Yeşil nebatlar güneşten aldıkları enerjiyi bütün canlıların  ihtiyacı  olan besin yapımında kullanmaktadır.  Bu sebeptendir ki yeşil nebatlara üretici, hayvanlara ise  tüketici  adı  verilmektedir.  Tüketiciler yeşil nebatları yiyen sığır koyun keçi geyik vb i hayvanlardır.  İnsanlar ise yeşil nebatlarla ve et, süt gibi gıdalar la beslenmektedir.  Bu besin zincirinde ise enerji güneşten yeşil nebatlara,  nebatlardan hayvanlara ve ondan da koyun ve ineği yiyen aslana  kadar aktarılmaktadır. Tüm canlılar sonunda can verip ölürler.

Besin Zinciri Nedir, Besin Zincirinin Önemi Nelerdir?

Besin Zinciri Nedir, Besin Zincirinin Önemi Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Enerji Piramidin de ise

Ekosistemdeki tüm canlılar beslenme ve enerji ilişkilerinin büyüklüğüne göre besin zincirlerinden bir besin ağı oluşturmaktadır. Yeşil nebatlar ekosistem de üretici durumundadırlar. Bitkisel imalatın bir bölümü bitkinin kendisi tarafından tüketilmektedir.  Geri kalanı ise  bitkinin büyümesi ve gelişmesi için harcanmaktadır.  Artan besin ise nebat tarafından depolanmaktadır.  Ekosistemdeki tüm canlıların enerji ve madde ihtiyacını karşılamaktadır. Yeşil bitkilere besin üreticileri denilmektedir. Otçullar hayvanlar direkt yeşiller le beslendikleri için birinci derece tüketici konumundadırlar. İnek koyun keçi vb. hayvanlar  yeşillerle yayılıp  beslenmektedirler. Bunlar nebatlardan aldıkları besinlerin bir bölümünü sindiremeyerek dışarı atarlar. Sindirilmiş besinlerin bir bölümü büyüme ve gelişmeye harcanır. Bir bölümü da enerji sağlar. Giren enerjinin bir bölümü da üst basamağa geçer. Etcil canlılar; koyun,inek vb. otçul canlılarla beslenir. Bunlar otçullardan aldıkları besinleri olduğu gibi vücutlarına katamaz. Aldıkları besinlerin bir bölümünü sindiremeyerek dışarı atarlar. Sindirilmiş besinlerin bir bölümü büyüme ve gelişmeye harcanır. Bir bölümü da enerji sağlar. Giren enerjinin bir bölümü da üst basamağa geçer. Bu suretle ehemmiyetli miktarda madde ve enerji azalır. Üreticilerden otçullara otçullardan etoburlara etoburlardan de etobur-otçullara geçen enerji ve besin miktarı azalır. Etçilotçul hayvanlar da etçil ve otçullardan aldıkları besinleri olduğu gibi vücutlarına aktaramazlar.  Enerjinin bir bölümü üst basamağa geçer. Besin zincirindeki canlı türlerinden birinin azalması veya aşırı artması halinde bundan diğer canlılar da çok etkilenmektedirler. Mesela  fareleri yiyerek hayatını sürdüren yılan ve kedi gibi hayvanların yok edildiği zaman ve ortamlarda fareler aşırı üreyip çoğalırlar.

Fareler çoğaldığı zamanda fare atıklarından yeşil yapraklı ürünlere geçen parazitler besinler iyice yıkanmadan yenirse  sindirim yoluyla insan vücuduna geçerler.  Ayrıca kullanılan  ilaçlar sulama sularıyla toprağa da geçerek buda nebat kökleri tarafından emilerek bitkinin hücrelerine kadar gelirler. Böylelikle bu sebze ve meyveleri yiyen insan ve hayvanlara zarar veren kimyevi maddeler bie zincirin halkası gibi ondan ona geçmektedir.  Bu kimyevi maddeler insan ve hayvanların hasta olmalarına ve de ölümlere  yol açmaktadır.

Bazı canlılar besinleri sıvı şeklinde almaktadırlar. Bu tür canlılar Sindirim sistemi gelişmemiş canlılardır ve besinlerini sıvı halde almaktadırlar.  Bağırsaklarda parazit olarak yaşayan solucanlar ve tenyalar sindirilmiş besinleri tüm vücut yüzeyleriyle emer. Mayalar küfler ve bakterilerin büyün bir bölümü çürükçül olarak yaşar. Bunlar besinlerini sıvı halinde alır. Bu canlılar ihtiyaçları olan organik besinleri kokuşmaya yüz tutmuş bitki ve hayvan artıkları üzerinden emerek almaktadırlar.   Bit pire gibi canlılar insan ve memeli hayvanların derilerinde  asalak olarak yaşamaktadırlar. Bunlar delici ve emici olan hayvanlardır ve ağızlarıyla cildi delerek kan emmektedirler.

Çürükçül canlılar da  tabiattaki madde dönüşümünü sağlamaktadırlar.  Bunlar organik karbon bileşiklerini karbondioksit su alana getirecek şekilde parçalayıp içerler.  Azotlu maddeleri kokuşturarak yapı taşlarına ayırlar.  Bu nedenle çürükçüller madde çevriminde ehemmiyetli rol oynamaktadırlar.

Haşere Yiyen Bitkiler  ise

Haşere yiyen bitkiler ise yaşamaları  için gerekli besini haşerelerden sağlarlar.  Bu bitkilerin yaprakları haşereyi  yakalayarak, yeyip  sindirebilecek bir  yapıya sahiptirler.  Sözgelişi su ibriği bitkisi haşereleri yiyerek beslenmektedir.

Mantarlar da klorofilsiz olduğu için besin yapamaz. Lifleriyle su depo eder. Bu suyu köküm sü tüyleri olmayan su yosununa geçmektedir. Ayrıca solunumu neticesi ortaya çıkan karbondioksiti de su yosununa vermektedir. Su yosunu klorofilli olduğu için fotosentezle besin yapıp Mantarlardan sağladığı su ve karbondioksidi fotosentezde kullanmaktadır.   Mantar da gerekli besini su yosunundan    almaktadır.


- Besin Zinciri Nedir, Önemi Nelerdir? admin tarafından 23 Temmuz 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Besin Zinciri Nedir, Önemi Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz