---< Sponsor Bağlantı >---

Bedir Savaşı Ne Zaman Yapılmış Ve Sonuçları Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Bedir Savaşı Nedir,  Bedir Savaşı Ne Zaman Ve Kimler Arasında Yapılmıştır, Bedir Savaşının Sonuçları Nelerdir?

Mekke’ de bulunan ve Mekke’ nin  zenginlerinden biri olan Ebu Süfyan idaresindeki Kureyş kervanı, Şam dönüşlerinde büyük bir savaşa yol açmışlardır. Nedeni ise  Kanyla Kureyşlileri her gün sayıları artan ve günden güne güçlenip kuvvetlenen Müslümanları ortadan kaldırmak istemişler ve bunun için de hazırlıklar da yapmaktadırlar. Hz. Peygamber (S.A.V.) Kureyş’in can damarı olan bu kervanı takip etmek ve izlemeleri için Hz. Talha ve Hz. Saed Ibni Zeyd’i görevlendirmiştir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Hz. Peygamber  (S.A.V.)  Efendimiz ve 324 kişilik bir Müslüman konvoyuyla beraber  Ramazan ayının üçüncü Cumartesi günü Medine’den yola çıktılar. Enfal Suresi’nin 42. ayetinde buyurulduğu gibi, maksad büyük bir harp değil islamın ve Müslümanların gücünü göstermektir. 50 kişi civannda bir Kureyş birliği tarafından savunan konvoya tehdit etmekti.

İki silahlı güç, Bedir Köyü yakınında karşı karşıya gelmişlerdir. Bedir ise  Medine’nin 120 km güneybatısında bulunan ve  Kızıldeniz’e 20 km lik mesafede bir kasabaydır. Kureyş ordusu ise önceden davranarak su başını tutmuş, Müslümanlar ise suya uzak ve kumluk bir yerde karargah kurmuşlardır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

bedir-savasi-nedir

Bedir Savaşının Sonuçları Nelerdir?

Savaşı  kazanan Müslümanlar  Allah’a şükür ve senalar yapıldıktan sonra, elde edilen ganimet mallan Hz. Peygamber Efendimiz tarafından Müslümanlara paylaştırılmıştır. İzinli sayılanlara ve şehitlere de ganimetten hisse ayrılmışdır.

Bedir savaşında  tutsak edilen müşriklerin zengin olanlarından kurtuluş akçesi alındı. Parası olmayanlardan da her birinin 10 Medineliye okuma yazma öğretmesi karşılığında serbest bırakılması kararlaştırılmışdı. Okuryazar olmayan yoksullar, karşılık beklemeden salıverilmiştir.


- Bedir Savaşı Ne Zaman Yapılmış Ve Sonuçları Nelerdir? admin tarafından 25 Kasım 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Tarih Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Bedir Savaşı Ne Zaman Yapılmış Ve Sonuçları Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz