---< Sponsor Bağlantı >---

Bebekleri Uyutmanın Kolay Yöntemleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Bebekleri Uyutmanın Kolay Yöntemleri Nelerdir, Bebekleri Uyutmanın ipuçları

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Küçük bebeğinizi gece süresince  rahat uyutmak kimi  zaman zor olabilir. Bir uyandıkları zaman bir türlü uyumak bilmezler. İşte bebeklerimizi uyutmak için  ipuçlarına kulak verirseniz
Göz kontağı

Yatmadan önce en son yapmanız şart olan şey bebeğinizi azdırmak. Uzun ve hareketli göz kontağı bebeğinizi fazlasıyla uyarır. Bu nedenle bebeğinizi yatırırken göz kontağından kaçının.
Ilık banyo

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Ilık su, yumuşak bir süngerle yapılan sevecen dokunuşlar bir takım deşarj olmaz ki? Uyku öncesi banyo bebeğinizi gevşetecektir.
Beraber yatmak

Beraber uyumanın yanında veyahut karşısında olabilirsiniz ancak yapılan araştırmalara göre ebeveynleri ile beraber uyuyan çocuklarda daha yüksek özgüven ve daha az kaygıya rastlanmış. Beraber uyumanın güvenli olması için beşik veyahut yatağı kendi yatağınızın yanına yerleştirin. Aynı yatakta küçük bebekle uyumak tehlikeli olabilir.
Gece beslenmesi

Şayet bebeğiniz gece acıkarak uyanıyorsa gece beslenmesi size yardım edebilir. Acıkarak uyanmasını beklemek yerine bebeğiniz uykuya geçmeden onu besleyin. Bir takım çalışmalar fazladan beslemenin bebeğin karnını tok tutarak gece daha az kesintili uyumasına yardımcı olacağını gösteriyor.
Güvenli bir yatak

Yatağın içindeki her şeyi bebek uyurken dışarıda tutun. Battaniye, oyuncak ve hem de yatağın çevrenindeki savunucu dahi bebeğin boğulmasına kapı aralayabilir. Gergin lastikli bir çarşaf yatakta olması şart olan tek şeydir. Şayet üşümesinden endişeleniyorsanız uyku tulumu giydirmeyi seçenek edin.
Güzel koku

Bir takım bebekler güzel kokuları sever. Bir iki damla lavanta yağı damlatılmış kağıt peçeteyi yatağın yakınlarına koyabilirsiniz. Lavantanın deşarj olma özelliği olmasına karşın 6 aydan küçük bebeklerde koku kullanılmaması teklifliyor. Alerjisi olan bebeklerde ise kokusuz deterjan kullanmaya özen gösterin.
Reflü

Bir takım bebeklerin uyku problemlerindeki neden reflü olabilir. Yemek borusundan yukarıya doğru çıkan asit bebeği rahatsız eder. Kusma, kolik tarzı ağlama, emme meselesi veyahut emerken tıkanma reflünün semptomlarından. Bu konudaki kaygılarınızı doktorunuzla hemen paylaşmalısınız.
Dokunun

Bebeğinizi yatağına yavaşça koyun. Ellerinizle karnına, kol ve başına yumuşak bir şekilde dokunun. Bu dokunuş ona yakınında olduğunuzu hissettirerek rahatça uyumasına kapı aralayacaktır.
Uyku saati

Aşırı yorgun bir bebeği uyutmak çok zordur. Belli bir uyku saatinin olması çok ehemmiyetlidir. Uzmanlar 1 yaşın altında bebekler için en ideal saatin 6.30-7 olduğunu söylüyorlar. Erken yatmak erken kakmaya yol açmaz tam tersine vaktinde yatmak iyi ve uzun bir gece uykusuna yardımcı olur.
Pijama

Renkli baskılı pijamalar çok şirin olsalar da bazen sentetik oldukları için bebeğe rahatsızlık verirler. Bebek ve çocuk pijamalarında olası olduğunca pamuğu seçenek edin. Çok bol yerine bebeklerin güvenliği için üzerlerine iyi oturan pijama giydirmeye özen gösterin.
İdeal sıcaklık

Rahat uyumamız için odanın ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekir. Bebekler için de aynı kaide geçerlidir. Bebek odası için ideal oda sıcaklığı 18-21 Cdir.
Karanlık oda

Bebeğinizin uyku zamanı olduğunu anlaması için odasını karaltın. Gece lambasını söndürün, koyu, ışığı geçirmeyen perdeleri tercih edin. Öğle ya da gece uykusundan uyandığı vakit ise kesinlikle perdeleri açın ve günışığını içeri sokarak gece gündüz farkını anlamasını sağlayın.
Uyku öncesi masaj

Yapılan bir araştırmaya göre bebekler ve küçük çocuklar uyku öncesi 15 dakikalık masaj ile yalnızca uyku öncesi kitap okunan çocuklara göre daha hızlı uykuya dalıyor. Bebek yağınızın kapağını açın ve yumuşak dokunuşlarla masaja başlayın.
Gündüz uykusu

Gündüz uykusunun anneye katkıları göz ardı edilemez. Bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimi içinse gündüz uykusu çok ehemmiyetli. Gece daha uzun uyur düşüncesiyle gündüz uykusunu atlamayın, genelde gündüz uyumayan bebekler yorgun oldukları için geceleri daha rahatsız ve kısa uyurlar.
Gece bezi

Islak bez geceleri çok rahatsız edici olabilir. Şayet bebeğiniz ıslak bezle uyuyor ve pişik meselesi yaşamıyorsanız gece bebeğinizi bez değiştirmek için uyandırmayın. Yüksek emme gücü olan gece bezleri ve pişik kremi ile bebeğiniz geceyi bezi değişmeden rahat geçirebilir.
Emzik

Gece emilen emzik bebeğinizi uyurken deşarj olurken, Ani Bebek Ölümü Belirtisi’na karşı da savunabilir. Bebeğiniz uykuya dalınca emziği ağzından çıkararak emziği uyurken ağzından düştüğünde uyanmaması için alıştırmış olacaksınız.
Çeşitli yollar

Bebeğinizin uyuması için neyin işe yarayacağı belli olmaz. Küçük bir araba turu, salıncak ya da kurutma makinesi sesi. İşinize yarayanı güvenli olduğu sürece tecrübe etmekten kaçınmayın.
Meblağlılık

Uyku saati rutininin bebeğin uyumasında ne kadar ehemmiyetli olduğu bir sır değil. Uyku öncesi sakinleştirici bir rutin seçin ve her akşam uygulamaya çalışın. Meblağlılık bu işin anahtarı.
Kundak

Yeni doğan bebek anne karnında sıkışık bir şekilde durduğu için bebeği kundaklamak ( çok sıkı değil, hafifçe sarmak) ona anne karnı hissi verip daha rahat uyumasını sağlayacaktır.
Hikâye

Ne okuduğunuz ehemmiyetli olmasa da uyku öncesi sizin sesinizden sakin bir şeyler duymak onu deşarj olacaktır. Uyku öncesi kitap okuma rutinini çocukluğu boyunca devam ettirmek de çok ehemmiyetli.Bebekleri Uyutmanın Kolay Yöntemleri Nelerdir, Bebekleri Uyutmanın ipuçları1
Uyku İşaretleri

Bebeğinizin uykusuzluktan bayılmasını beklemeyin. Gözünü uyuşturması, esnemesi ya da huzursuzlaşması size uyku zamanının geldiğini gösteren işaretler olmalı. Bazı uykulu bebekler ise fazla aktif davranarak ebeveynlerini şaşırtırlar. Bebeğinizin uyku işaretlerine dikkat ederek uyku saatini belirleyin.
Sesiniz

Bebeğiniz sizin sesinizi daha karnınızdayken öğreniyor. Uyku zamanı sakin bir ses tonu, yavaş bir ninni onun deşarj olmasına yardımcı olacaktır. Ayrı olarak ninni ve şarkı bebekteki stres düzeyini de düşürmekte tesirli.
Hafif ses

Suskunluk her zaman işe yaramayabilir. Ana rahminde bebekler kalp atışınız ya da midenizin sesi gibi çeşitli seslere alışıktır. Bazı bebekler aşırı suskunluktan hoşlanmazlar. Beyaz ses denilen, pervane ya da saç kurutma makinesi tarzı sesler uyumasına yardımcı olabilir.
Öpüp koklamak

Bebeğinizi öpüp koklamak için bir neden daha. Uyku öncesi bebeğe dokunmak, sarılmak ve öpmek bebeğin kendini daha güvenli hissetmesine dolayısıyla da daha uzun ve rahat uyumasına kapı aralar. Onu bol bol öpün ve ona sarılın.

Yukarıdaki yöntemleri uyguladıktan sonra bebeğiniz uyumuyorsa hala bir sıkıntısı var demektir. Gece emzirdikten sonra mutlaka gazını çıkarmalısınız. Eğer daha sıkıntısı geçmemiş ve uyumamış sa bir çocuk doktoruna  gitmenizde ve doktor tavsiyesi almanızda yarar vardır.


- Bebekleri Uyutmanın Kolay Yöntemleri Nelerdir? admin tarafından 22 Şubat 2014 tarihinde , Çocuklarımızla İlgili Herşey,Kadın kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Bebekleri Uyutmanın Kolay Yöntemleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz