---< Sponsor Bağlantı >---

Basra Körfezi’ne Hangi Akarsular Dökülmektedir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 Basra Körfezi’ ne Hangi Nehirler Dökülmektedir, Basra Körfezi’ne Dökülenler Akarsular, Basra Körfezi’ne Dökülen Irmaklar Hangileridir?

Basra Körfezi’ne hangi Akarsuların nereden doğup nereden Basra Körfezi’ne döküldüğünü merak edenler için kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

akarsular-nerelere-dökülmektedir

Basra Körfezi’ne Dökülenler Akarsular

 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Fırat Irmağı:

Erzurum dağlarından doğup Karasu ve Aras Dağlarından doğan Murat Nehrinin kollarından meydana gelmektedir. İki kol Keban barajına dökülüp ve Keban Barajından çıktıktan sonra Fırat ismini alır. Suriye ve Irak’tan geçerek Dicle Nehri ile birleşip. Şat-ül Arap isimi alarak Basra Körfezine dökülür.

Dicle Nehri:

Dicle Nehri, Bitlis Dağlarının güney yamaçlarından doğarak  Türkiye-Suriye hududunu oluşturup , Irak topraklarına geçer. Fırat Nehri ile birleşerek  Basra Körfezine dökülmektedir. En mühim kolu Yüksekova’dan doğan Zap Suyundan almaktadır.


- Basra Körfezi’ne Hangi Akarsular Dökülmektedir? admin tarafından 20 Temmuz 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Basra Körfezi’ne Hangi Akarsular Dökülmektedir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz