---< Sponsor Bağlantı >---

Barut Ne Zaman Bulunmuştur Ve İlk Kimler Kullanmıştır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Barut Ne Zaman Bulunmuştur Ve İlk Kimler Kullanmıştır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Çinliler barutu ilk kullandıkları zaman  uçan ateş  adını vermişleridir.  Barutu silah olarak ilk defa 904 yılında patlayıcı olarak Çinliler kullanmıştır.

Avrupalılar, Haçlı Seferleri sırasında Müslümanlar’ dan Ve Türklerden  bazı yenilikleri öğrenmişlerdir. Sonrada  bu öğrendiklerini geliştirerek Avrupa’nın hızla kalkınmasını sağladılar.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Müslümanların Çinlilerden öğrendiği barutu  Haçlı Seferleri sırasında Avrupalılara geçti. Barutun surları yıkabilecek top gibi ateşli silahlarda kullanılması kralların işine yaradı. Krallar, ateşli silahlar sayesinde; kuvvetli surlar ve hendeklerle çevrili şatolarına güvenen, bu nedenle de söz dinlemeyen derebeylikleri ortadan kaldırarak güçlerini artırdılar.  Bu sayede Avrupa’da kuvvetli krallıklar ortaya çıktı.barutu kim buldu

Barutun yapımında 3 birim odun kömürü tozu ve 2 birim kükürdün karışımından oluşmaktadır. Bu oran yüzyıllar boyunca değişiklikler göstermiştir.  Barut imalinde kullanılan bu üç kimyasal madde kolayca öğütülüp toz haline getirilebilir ve karıştırılır.

Bu suretle yapılan baruta (un barutu) denilmekteydi.    1400 yıllarında taneli barut yapılarak sorun çözüldü.


- Barut Ne Zaman Bulunmuştur Ve İlk Kimler Kullanmıştır? admin tarafından 1 Mart 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Tarih Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Barut Ne Zaman Bulunmuştur Ve İlk Kimler Kullanmıştır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz