---< Sponsor Bağlantı >---

Bakır Çağı Nedir, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


------- Sponsorlu Reklamlar -----

Bakır Çağı Nedir, Bakır Devrinin Özellikleri Nelerdir?

Maden çağı olarak ta bilinen Bakır Çağı Nedir, Bakır Devrinin Özellikleri Nelerdir Kısaca açıklamaya çalışacağız.

Maden çağı olarak ta bilinen Bakır Çağı M:Ö 5000-3000 arasında yaşanmış bir dönemdir. Taş aletler yanında bakırın da kullanılmaya başlamasından dolayı Kalkolitik Çağ olarak adlandırılan bir dönemdir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

(Kalkolitik) Çağı: Taş Çağının sonlarına doğru maden keşfedilmiştir.  İnsanların ilk buldukları ve kullandıkları maden bakırdır. Bakırın tabiatta bol  bulunması ve kolay işlenir olmasından dolayı bu madenden silah, günlük kullanıma  yönelik kap kacak yapılmıştır. Altın ve gümüş madenleri daha çok süs eşya  yapımında kullanılmıştır. Madenin insan hayatına girmesiyle tarımda bereket  simgeleyen madenî heykelcikler yapılmaya başlanmıştır.

Türkiye’de bu  döneme ait merkezler arasında Çorum’da Alacahöyük, Denizli’de Beycesultan,  Çanakkale’de Kumtepe ve Truva, Samsun’da İkiztepe gibi yerleşim yerleri  bulunmaktadır  

Bakır Devrinin Özellikleri

•  Kolay işlendiğinden bakır madeni kullanılmıştır.

•  Bakırdan araç ve gereçler yapılmıştır.bakır Çagı

•  Köyler büyümüştür.

•  Altın ve gümüş işlemeciliği giderek gelişmiştir.


- Bakır Çağı Nedir, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 8 Mart 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Tarih Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Bakır Çağı Nedir, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz