---< Sponsor Bağlantı >---

Atom Nedir, Atom Modelleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Atom Nedir, Atomu İlk Kim Bulmuştur, Atom Modelleri Nelerdir?

Atom deyince aklımıza ilk gelen Maddenin en küçük tanecikleridir. Maddenin en küçük ve temel yapı taşını oluşturmaktadır.  Atom, içinde örgütlü tanecikler bulunan ve bunlara ayrılabilen yeniden de maddenin temel yapı taşı denilen bir birimdir.  Atom Modelleri Nelerdir İşte cevapları

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Atomlar çok küçük taneciklerdir. Bu nedenler tartılamaz, gözlenemez, duyu uzuvları ile farkedilemezler. Tarih süreci içerisinde atomun yapısı konusunda olarak bilim insanları tarafından doğru veyahut yanlış bir hayli fikir ortaya atılmıştır. Bilim ilerledikçe bu fikirlerin doğruları da ya da yanlışları giderek anlaşılmıştır.   Maddenin, küçük, ayrılamaz parçacıklardan oluştuğu düşüncesini öncelikle Yunanlı feylesof Demokritos ( M.Ö. takriben 460-370 ) ortaya atarak bu parçacıklara daha önceki Yunanca ” ayrılamaz ” karşılığı olam ” atom ” ismini verdi. Demokritos, her maddenin hep aynı aynı atomlardan oluştuğunu, maddelerin değişik görünmesinin atomların düzeninden ve hareketlerinden ileri geldiğini düşünüyordu. Bundan sonra atomun yapısıyla alakalı tarihsel gelişim süreci devam etmiştir.

a. Dalton Atom Modeli

------- Sponsorlu Reklamlar -----

İngiliz Bilim insanı John Dalton ( 1819 ) atomların içi dolu ve ayrılmaz olduğu fikrini ortaya attı. Atomdan daha küçük parçacıkların bulunduğunu ise 50 sene sonra endirekt yoldan ispat etti

b.Thomson atom modeliAtom Nedir, Atom Modelleri Nelerdir

1897 yılında Thomson yaptığı deneyler neticeninde atomun yapısında pozitif ve negatif yüklü taneciklerin bulunduğu neticenine erişmiştir. Bu atom modeline göre atomdaki pozitif ve negatif yükler atomda rastgele dağılmışlardır Thomson atom modeline göre atom bir üzümlü keke benzemenktedir. Kek atomdaki pozitif yükleri, rastgele dağılmış olan üzüm tanecikleri de elektronları dile getirmektedir

c.Rutherford Atom Modeli

Alfa ışınlarının metal bir levha üzerine gönderilmesi temeline dayanan deneyi neticeninde ele geçirdiği verilere göre atomun yapısının Thomson Modelindeki gibi olamayacağı neticenine erişti. Atomdaki pozitif yüklerin küçük bir hacimde olması gerektiği, negatif yüklerin ise bu küçük hacimli çekirdeğin etrafında ve aralarında büyük boşluklar olacak şekilde olması gerektiği fikrini ortaya attı. Ayrı olarak pozitif yüklü protonlar ile, negatif yüklü elektronlar arasında bir çekim olacağından elektronların çekirdek üzerine düşmemesi için, çekirdek etrafında dönmesi gerektiğini belirtti. Rutherford bu model tasarımı ile kimya nobel ödülünü almıştır.

d. Bohr Atom Modeli

Rutherford Atom Modelinde elektronların çekirdek etrafında nasıl bulunduğu konusunda fikirler yoktu. Bilim insanı Niels Bohr elektronların çekirdek etrafında istediği gibi dönemeyeceğini belirtti. Her elektronun belirli bir enerji tabakanında dönmesi gerektiği fikrini ortaya attı.

e. Çağdaş Atom Modeli

Elektronlar atom çekirdeğinin etrafında çok büyük bir hızla döner. Bu nedenle gerçekte elektronun bulunduğu yerin bilinmesi . Çağdaş Atom Kuramı de bu belirsizlik prensibine göre artaya atılmıştır. Be kurama göre elektronların bulunduğu bir yerden değil de, bulunabileceği bölgelerden söz edilebilmektedir. Başka bir deyişle bir elektronun gerçekte belirli bir yörüngesi yoktur. Değişik ve kısa vakit aralıklarında değişik bölgelerde bulunabilirler. Bu nedenle elektronların bulunabileceği bölgeler bir elektron bulutu olarak adlandırılırlar.  Çağdaş Atom Modeline göre atomdaki elektronun yeri ve hızı bilinemez.

Bu atom modeline göre atomun  merkezinde bir çekirdek çekirdeğin içerisinde hareketsiz proton ve nötronlar  çekirdeğin çevresindeki yörüngelerde ise hareketli elektronlar bulunur.


- Atom Nedir, Atom Modelleri Nelerdir? admin tarafından 25 Şubat 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Kimya Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Atom Nedir, Atom Modelleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz