---< Sponsor Bağlantı >---

Ateşten Gömlek Kitabının Geniş Özet


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Ateşten Gömlek Kitabının Geniş Özeti Nasıldır, Ateşten Gömlek Kitabının Yazarı Kimdir, Ateşten Gömlek Kitabının  Özeti

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Kitap Özetlerini Yayınlamaya  Devan Ediyoruz. Ünlü Yazarımız Halide Edip Adıvar ‘ın Harika Kitaplarından Biri Olan  Ateşten Gömlek Kitabının  Geniş Özeti Sizler İçin

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Yunanların İzmir’in işgal ettikten sonra halkım kendini savunması, Halk kendilerini düşmanlara ezdirmemesi Milli mücedele ve milli savunmanın , birlik ve beraberliğin  hedeflerine nasıl ulaştığını  güzel bir dille anlatılmaktadır.

Peyami’nin uzak akrabası olan Ayşe, İzmir’den, onunla izdivaç ettirmek üzere İstanbul’a çağrı edilmiş, fakat Peyami istememiştir. Bunu üzerine, onuruna çok düşkün olan Ayşe, bir daha hiç bir vakit Peyami’yle izdivaç etmemeyi aklına koymuştur. Dolayısıyla bir başkasıyla izdivaç eder. Ayşe’nin kardeşi Cemal de subay olan akrabadır. Harbiye Nezaretindeki Binbaşı İhsan ile Ateşkes’nin ilk vakitlerinden beri çok iyi anlaşmaktadırlar. O sırada hepsi İstanbul’da bulunmaktadırlar. Peyami’nin annesi, Şişli’deki salonuyla o günlerin kibar kadını, bilinen kadını, söz geçiren bir kadınıdır. Kadınlar arasındaki propagandayı o idare eder. İstanbul’da, çeşit çeşit inanç, türlü türlü çalışma vardır. Bilhassa manda taraftarları, ülkeyi bir başka yabancı devletin boyunduruğu altına koymak isteyenler çok çalışmaktadırlar. Bir gün, İzmir’e Yunanlıların çıktığı haberi gelir. Ayşe’nin kocasını, küçük erkek çocuğunu, bir hayli masum insanla beraber süngülemişler, delik deşik etmişlerdir. Ayşe, İstanbul’a Peyamilere gelir.

Günün birinde, Sultanahmet alanında büyük bir miting yapılır. Mitinge kadın erkek, çoluk çocuk katılmıştır. Asıl gelenler İstanbul’un arka semt insanlarıdır. Minarelerin arasında çok büyük, siyah bayraklar asılmıştır. Orada halk, ülke kurtuluncaya kadar kavga etmeye, sanki and içmeye gelmiştir.

İşte bu büyük toplantıdan sonra İhsan ile Cemal, Anadolu’ya geçerler. Şiddetli bir tifo geçirdikten sonra Peyami ile Ayşe de, bir kağnıya atlayıp Kandıra köylerinde İhsan’a kavuşurlar. Bir çete kurmuşlardır. Milli harekete karşı koymak isteyen köylüleri yola getirirler. Peyami’yi, dilbilgisinden faydalanmak üzere, mütercim olarak Ulusal Müdafaa’ya verirler. Ankara’ya gelir.

Ayşe hemşire olmuş, Eskişehir’e gitmiştir. İhsan, suskun ve çelikten bir insan gibi, yorulmak bilmeden didinir, çalışır. Hepsi Ayşe’nin, İzmir kızının peşinde, İzmir yolunda can vermeye söz vermişlerdir. Bu sıtmayla, sanki sırtlarına ateşten bir gömlek giymişlerdir. Peyami, büyük bir uğraştan sonra kendini İhsan’ın kumandası altındaki birliğe verdirir. İhsan, bir akşam Peyami’ye, Ayşe’yi ne kadar çok sevdiğini anlatır. İkinci İnönü Savaşı’nda, alayının başında, başını mermilere uzatarak ölümü beklemiştir. Metristepe’de göğsünden bir mermi yiyerek bayıldığı an her şeyin bittiğini düşünmüştür. Çok kan kaybetmiştir. Hastanede yer olmadığı için İhsan’ı bir otelde, küçük bir odaya yatırırlar. Ayşe sabahları gelir, yarasını gözden geçirir, çarşaflarını değiştirir, derecesini alır. İhsan, öğleye kadar hep bununla zaman geçirir. Bir akşam, Ayşe ile, İzmir’e inecekleri günü konuşurlar. İzmir’e ilk giren kendisi olmak koşuluyla Ayşe’den kendisiyle izdivaç etmesini ister. Ayşe bu sözü vermeden, mantosunu kapar, kaçmaya çalışır. İhsan, yarasını açarak intihara girişim eder. Ayşe de ister istemez geri dönmek zorunda kalır.

Rastlantılar İhsan’a fena bir oyun oynar. Hava değişimi için Ankara’ya gönderilir. Orada, İhsan’ın isteğine ters olarak, bir amca kızını onunla izdivaç ettirmeye kalkarlar. İhsan bunu kabul etmez, fakat dönüşte, trene binerken amcasının kızına, onu öatesten gömlekperek veda eder. İşte kötü rastlantı burada olur; Ayşe, bu olayı görmüştür. İzmir’in kızı, o günden sonra İzmir’den başka hiçbir şey düşünmez olur. İhsan’da yırtıcı bir savaş başlamıştır; dışından düşmanlarla içinden kendi kendisiyle savaşmaktadır. İhsan, bir saldırı esnasında, tırmandığı tepenin en yüksek noktasında bir makineli ateşiyle vurulur, Peyami’nin kolları arasında yaşamını yitirir.
Hemşire Ayşe de bu saldırıda vurulanlar arasındadır. Peyami, bir sedye içinde, bir asker kaputu altında onu bulur. Hemşire gömleği kana bulanmıştır. Sol kaşın üstünden iri bir yara almıştır. Ayşe’nin şehit oluşu üzücüdür: Sıhhiye
Bölüğünde çalışırken komutanın şehit düştüğü haberi gelir. Bunu duyar duymaz fırlar, en ileri hem de kadar koşar, yakalayamazlar. Bir top kurşunu parçasının isabetiyle, işte bu sırada vurulur.

Peyami, Ayşe’yi de, İhsan’ı da Gökçepınar’da yan yana gömdürür. Niyeti İzmir’e en önce girip, bunu Gökçepınar’da yatan Ayşe’ye anlatmaktır. Zira, Peyami’ye göre Ayşe hiç kimseyi sevmemiştir. Onun seveceği insan, İzmir’e ilk gelecek olan insandır.

Peyami’nin anı defteri böyle biter. Operasyondan sonra, Cebeci hastanesinin iki doktoru bu konuda konuşurlar. Yedek asteğmen Peyami Efendi’nin kağıtları incelenmiştir. Ne İhsan isminde bir alay komutanı bulunmuştur, ne de Ayşe isminde bir hemşire. Peyami’nin akrabası da bulunmamıştır. Bunun üzerine iki doktor, hatıra defterindeki olayların, kafasına kurşun girmesinden ileri gelme hayaller olduğuna karar verirler.

Kısaca Vatanın bağımsızlığı ve esaretten kurtulmak için milli mücadele ve vatanın savunmasını yalın ve sade bir dille anlatılmaktadır. Milli mücadelemizde kadın erkek, çoluk çocuk demeden vatanımızı nasıl savunduğumuzu anlatılmaktadır.


- Ateşten Gömlek Kitabının Geniş Özet admin tarafından 10 Şubat 2014 tarihinde , Eğitim,Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.

Ateşten Gömlek Kitabının Geniş Özet isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz