---< Sponsor Bağlantı >---

Asit Yağmuru Nedir, Asit Yağmurunun Etkileri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Asit Yağmuru Nedir, Asit Yağmurunun Etkileri Nelerdir, Asit Yağmurlarının Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Fosil yakıtların petrol ürünleri ve kömür kullanılmasıyla havaya karbon dioksit, kükürt dioksit ve azot dioksit içeren gazlar salınır. Zehirli gazlar havada bulunan su buharıyla karşılaştıklarında reaksiyonmaya girerek karbonik asit, sülfürik asit ve nitrik asit gibi çeşitli asidik bileşiklere dönüşür. Bu asitli bileşiklerin yağmur, çiy, sis, kar veya dolu olarak yeryüzüne erişmesine asit yağmuru denir.

Asit yağmurları, fosil yakıtların yakılmasıyla oluşan yağışlardır. Bilhassa endüstriyel faaliyetlerin ve enerji tüketiminin fazla olduğu yerlerde yakılan, kömür ve petrol gibi fosil yakıtlardan, azot ve kükürt gazları açığa çıkmaktadır. Oluşan bu gazlar bulutlardaki su buharıyla reaksiyonmaya girerek sülfürik ve nitrik asitleri ortaya çıkarmakta oluşan bu asitler ise kar, yağmur, çiğ ve sis gibi tabii olaylar neticeninde yeryüzüne erişmektedir. Normal koşullar altında oluşan yağmurların pH değeri 5.6′dır. Bunun altında bir değere sahip olan yağış asit yağmuru olarak adlandırılır.asit yagmuru nedir

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Asit yağmurları, bilhassa endüstri devriminden sonra kükürt ve azot gazlarının atmosferde hızla birikmesiyle tesirini hissettirmeye başlamıştır. Öncelikle ise 1852 seneninde sanayinin beşiği olan ingiltere’de Robert Angus Smith ismindeki bilim insanı asit yağmurları ile hava kirliliği arasındaki ilişkiyi fark etmiş ve sanayinin bu yağışları tetiklediğini ortaya koymuştur. Bu yağışlar yalnızca oluştuğu bölgeyi etkilememektedir. Öyleki Çin, Doğu Avrupa, Rusya gibi bölgelerde fosil yakıtların aşırı şekilde kullanılması atmosfer hareketleri neticeninde bir çok ülkeyi etkilemektedir. Bu nedenle 1997 seneninde 160 ülkenin katılımıyla Kyoto Protokolü imza atmıştır ve bu protokola göre her ülke azot ve karbon salınımını 1990 senenindeki düzeylere düşürmek zorundadır. Ancak Çin Halk Cumhuriyeti bu protokola sıcak bakmamaktadır. Zira sanayi Çin ekonomisi açısından çok ehemmiyetlidir. Çin’den dağılan azot ve kükürt gazları atmosfer hareketleri neticeninde Japonya’ya asit yağmurları olarak düşmektedir ve Japonya tarımı bu yağışlardan zarar görmektedir. Bundan dolayı Japonya her sene fiyatsız olarak Çin’e fabrikalar için baca filtresi vermektedir.

Bu yağışlar, fabrika, motorlu araçlar, termik santraller gibi insan faaliyetleri neticeninde oluştuğu gibi volkan faaliyetleri gibi doğal olaylar neticeninde da alana gelir.

Asit Yağmurlarının Tesirleri

Asit yağmurları, tüm etrafa zarar vermektedir ancak bundan en çok etkilenen ormanlar ve tarım alanlarıdır. Bu yağışlar toprağın yapısındaki magnezyum ve kalsiyum gibi nebat gelişiminde ehemmiyetli olan elementleri yıkayarak derinlere taşınmasına yol açar. Bunun neticeninde ağaçlar ve diğer nebatlar topraktan yeteri kadar yararlanamaz ve kurur.

Asit Yağmurlarının Tesirleri Genel Olarak Şunlardır;

Asit Yağmurlarının Tesirini En Üye İndirmek İçin Alınabilecek tedbirler;

Asit Yağmurunun Zararları Nelerdir

 Asit yağmuru içindeki zehirli maddeler nebatlardan hayvanlara, hayvanlardan da insanlara geçerler. Meyve ve sebzeler ile dolaysız olarak insanlara geçer ve çeşitli hastalıklara kapı aralarlar.

Asit yağmurlarında bulunan zehirli maddeler insanların derisi ile temas ederek veya buharlaşma sırasında solunması neticesi ile astım, bronşit ve kanser gibi çok çeşitli hastalıklara kapı aralamaktadır.

 


- Asit Yağmuru Nedir, Asit Yağmurunun Etkileri Nelerdir? admin tarafından 27 Şubat 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Kimya Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Asit Yağmuru Nedir, Asit Yağmurunun Etkileri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz