---< Sponsor Bağlantı >---

Asit Yağmurları Nedir, Nasıl Oluşur?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Asit Yağmurları Nedir, Asit Yağmurları Nasıl Oluşur?

Teknolajinin hızla ilerlemesi ve sanayinin gelişip çoğalması ile birlikte hava kirliliği meydana gelmektedir. Günümüzde etraf kirliliği, rastgele bir madde miktarının tabii balansı bozacak şekilde artarak birikmesine bağlı olarak gelişmektedir. Gaz, katı yada sıvı olsun, bu maddeler çevreyi kirlettiği kadar havayı da kirletmektedir. Bu kirlenmelerin çoğu insan etkinliklerinin neticesinde ortaya çıkmaktadır. Son zamanlarda insanların çevre kirliliğine yaptığı etkinin en kötüsü asit yağmurlarıdır. Asit yağmurları, fosil yakıt artıklarının doğal su döngüsüyle karışması neticesi oluşmaktadır. Asit yağmurlarının neticesiyse, yok olan ormanlar, hiçbir canlının yaşamadığı ölü göller, zarar gören sanatsal yapılar ve sıhhatlerini ve sağlıklarını yitiren insanlar etkilenmektedir Asit yağmurları hava kirliliğinden kaynaklanmaktadır. Kömür ve petrol gibi fosil yakıtların yakılması neticesi atmosferde kükürt ve azot içeren gazlar birikmektedir .

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Bu gazlar havadaki su buharıyla birleşince bir kimyevi reaksiyonma ortaya çıkmakta ve b reaksiyonma neticeninde sülfirik asit ve nitrik asit damlaları oluşmaktadır. Güneş te bu reaksiyonmaların hızını artırmaktadır. Yer yüzündeki sular güneş tesiriyle ısınınca, bunların bir bölümü buharlaşarak yükselir ve atmosfere karışıp yağmur bulutlarının oluşmasıyla çok miktarda kükürt ve azot içeren yağmurlar oluşur: Bunlar “ASİT YAĞMURLARI” dır. Asit yağmurları sadece oluştukları yerde, yere düşmezler. Rüzgarlar sayesinde, oluştukları yerlerden çok uzaklarda yerlere taşınım oradan yere düşmekteler.

Asit Yağmurları Nedir, Asit Yağmurları Nasıl Oluşur?

Asit Yağmurları Nedir, Asit Yağmurları Nasıl Oluşur?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Atmosferde oluşan asit, yalnız yağmurlarlar değil kar, sis, havadaki gazlar ve tanecikler yoluyla da yeryüzüne inmektedirler. Yağmurlarla veya çeşitli şekillerde yeryüzüne inen asitler, akarsulara, göllere, denizlere ve yeraltı sularına karışmaktadır. Bir çok nebat, hayvan ve insanlar, hem de binalar ve arabalar da bundan zarar görmektedir.

Atmosferde bulunan sülfatlar aldığımız solukla beraber bedenimize girerek astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına kapı aralamaktadır. Asit yağmurlarını engellemek için, tüm bu sorunlara kapı aralayan ortamları azaltarak çözümün bir parçası olabiliriz. Asit yağmurlarının başlıca nedeni olan enerji kullanımı esnasında fosil yakıt kullanımına bağlı olarak atmosfere salınan gazlar olduğuna göre, enerji kullanımımızı azaltmak ve enerji tasarrufuyla bizlerde bir parça katkıda bulunabiliriz.


- Asit Yağmurları Nedir, Nasıl Oluşur? admin tarafından 4 Temmuz 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Asit Yağmurları Nedir, Nasıl Oluşur? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz