---< Sponsor Bağlantı >---

Altın Erkeklere Neden Haramdır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Altın Erkeklere Neden Haramdır, Altın Erkeklere Neden Haramdır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Müslüman erkeklerin  merak ettiği  sorulardan bir tanesi de  Altın Erkeklere Harammıdır, yada Altın Erkeklere Neden Haramdır.  Kısaca cevaplamaya çalışacağız.

Hazret-i Ali’nin rivayetine göre, bir defasında Peygamberimiz (a.s.m.) ipek bir kumaşı sol eline, bir parça altını da sağ eline aldı. Sonra bunları elleriyle yukarı kaldırdı, orada bulunanlara gösterdi ve şöyle buyurdu:
“Şu iki şey ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helâldir.”

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Eş’as İbn Suleym’in bir rivayetine göre “Resulullah bizleri altın yüzük, yahut altın halka takınmaktan nehyetti.

 Altın Erkeklere Neden Haramdır

Altın Erkeklere Neden Haramdır

Altın ve gümüşü kadının  ziynet eşyası olarak  kullanmasına izin veren İslâm dinimiz, erkeklerin altın takmasını  haram kılmıştır.  Bilinen, erkekler bir çok değişik aksesuar takmaktadır. Saat, yüzük, kolye veyahut bilezik benzeri aksesuarlar. Bu aksesuar seçenekleri arasında genelde altınlarda olabiliyor. Sözgelişi, altın yüzük veyahut altın saat gibi. Peki, bir erkeğin İslamiyet dinine göre bu şekilde altın takması caiz midir? Hz. Peygamber (s.a.v.) bir dönem için altın yüzük takmış. İslam alimlerinden edinilen bilgiler bu istikamette. Tabii, peygamber efendimizin altın yüzük takması sahabe tarafından da hemen dikkat çekilmiş. Bunun sünnet olduğunu düşünen sahabe altın yüzük edinerek takmaya başlamış. Vaziyet böyle olunca da Hz Peygamber (s.a.v.) taktığı altın yüzüğü çıkarmış ve bir kenara atmış.


- Altın Erkeklere Neden Haramdır? admin tarafından 12 Mart 2014 tarihinde , Dini Bilgiler,Peygamberlerimiz Ve Hayatları Hakkında Genel Bilgiler kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:,
Altın Erkeklere Neden Haramdır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz