---< Sponsor Bağlantı >---

ALGIDA SEÇİCİLİK NEDİR ?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


ALGIDA SEÇİCİLİK NEDİR, ALGIDA SEÇİCİLİĞİ ETKİLEYEN ETMENLER NELERDİR?

Organizma, dikkatini çevrenindeki ikazcılardan sadece bir tanesine yoğunlaştırıp onunla alakalı özellikleri idrak etmesini sağlar. Dikkat İse : Duyu uzuvlarının tek bir ikazcı üzerinde toplanması olayıdır. Başka bir söylemle; Psikofizik enerjinin bir noktada toplanmasıdır. Dikkatte Kayma: Organizma dikkat halindeyken, dikkati etkileyen iç ve dış etmenlerden dolayı, dikkat bir noktadan başka bir noktaya kayabilmektedir.  Bu olaya  dikkatte kayma denilmektedir. Örneğin :  Sınıfta  öğretmenin anlattığı dersi  dinleyen talebeler, kapı çalınca dikkatlerinin dersten kapıya yönelmesi durumudur. Daimi Dikkat: Dikkatin belli bir noktaya odaklanmasıdır, bir noktadan başka bir noktaya gidip gelmemesi durumudur. Örneğin:  Fanatik bir taraftar maç izlerken dışarıdan gelen  hiçbir ikazcı dikkatini dağıtmaz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----
Duyum Ve Algı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Duyum Ve Algı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

ALGIDA SEÇİCİLİĞİ ETKİLEYEN ETMENLER

 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Dış Etmenler

İkazcının şiddeti ve Büyüklüğü: Tekrar Tam terslik Hareketlilik Ani Farklık Acayiplik

İç Etmenler:

• Geçmiş Yaşantılar: Yıllar sonra memleketine dönen bir kişinin  yaşadığı yeri görmesi NOT: Algıda seçicilik de  iç etkenler, dış etkenlerden daha ehemmiyetli ve önemlidir.

2. ALGIDA DEĞİŞMEZLİK

Bir sefer de idrak edilen nesnelerin şekilleri, renkleri, büyüklükleri değiştiği halde, organizma o nesneleri hep aynı biçimde idrak edip algılar Biçim Değişmezliği: Renk Değişmezliği: Büyüklük Değişmezliği:   Algıda bir değişmezliğin gerçekleşebilmesi için o nesneyi  idrak etmesi gerekir. Algıda eğer değişmezlik olmasaydı, algısal dünyamız karmakarışık olurdu. Algıda değişmezlik algısal dünyamıza istikrar kazandırmaktadır.


- ALGIDA SEÇİCİLİK NEDİR ? admin tarafından 27 Temmuz 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
ALGIDA SEÇİCİLİK NEDİR ? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz